Cílem protiruských sankcí Západu je svržení ruského režimu, prohlásil v sobotu v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V projevu na zahraničněpolitické konferenci konstatoval, že Evropa "hraje na Ukrajině vabank" a podporou extremistů útočí na vlastní demokratické principy.

Západ podle ruského ministra už ani neskrývá, že cílem sankcí je výměna režimu v Kremlu. "Otevřeně se vyhlašuje, že sankce musejí ničit ruskou ekonomiku a podněcovat lidové protesty. Západ tak jednoznačně dává najevo, že mu nejde o změnu politiky, ale o změnu režimu," zdůraznil Lavrov.

Sankce ale podle něj nepoškozují jen ruskou ekonomiku. "Našemu hospodářství samozřejmě ubližují, ale zároveň poškozují i ekonomiku zemí, které je zavedly," řekl ministr. "Spekulace o izolaci Ruska nestojí ani za komentář," poznamenal.

Okamžik pravdy

Už dlouho před ukrajinskou krizí bylo podle Lavrova zřejmé, že vztahy mezi Ruskem a Evropou "se blíží okamžiku pravdy". Buď půjdou obě strany cestou partnerství, nebo vzájemných ústrků. "Naši partneři si bohužel zvolili druhou cestu. Na Ukrajině hrají vabank a útočí na demokratické principy, které sami vyznávají," řekl Lavrov. Rusko je připraveno s Evropou dál spolupracovat, návrat do dřívější situace je ale nemožný.

Moskva si ho ani nepřeje, protože stojí o rovnoprávnou spolupráci, konstatoval Lavrov. "Dřívější etapa je překonána, je třeba se poučit a vybudovat nový základ našich vztahů," prohlásil ruský ministr.