Cílem protiruských sankcí Západu je svržení ruského režimu, prohlásil v sobotu v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V projevu na zahraničněpolitické konferenci konstatoval, že Evropa "hraje na Ukrajině vabank" a podporou extremistů útočí na vlastní demokratické principy.

Západ podle ruského ministra už ani neskrývá, že cílem sankcí je výměna režimu v Kremlu. "Otevřeně se vyhlašuje, že sankce musejí ničit ruskou ekonomiku a podněcovat lidové protesty. Západ tak jednoznačně dává najevo, že mu nejde o změnu politiky, ale o změnu režimu," zdůraznil Lavrov.

Sankce ale podle něj nepoškozují jen ruskou ekonomiku. "Našemu hospodářství samozřejmě ubližují, ale zároveň poškozují i ekonomiku zemí, které je zavedly," řekl ministr. "Spekulace o izolaci Ruska nestojí ani za komentář," poznamenal.

Okamžik pravdy

Už dlouho před ukrajinskou krizí bylo podle Lavrova zřejmé, že vztahy mezi Ruskem a Evropou "se blíží okamžiku pravdy". Buď půjdou obě strany cestou partnerství, nebo vzájemných ústrků. "Naši partneři si bohužel zvolili druhou cestu. Na Ukrajině hrají vabank a útočí na demokratické principy, které sami vyznávají," řekl Lavrov. Rusko je připraveno s Evropou dál spolupracovat, návrat do dřívější situace je ale nemožný.

Moskva si ho ani nepřeje, protože stojí o rovnoprávnou spolupráci, konstatoval Lavrov. "Dřívější etapa je překonána, je třeba se poučit a vybudovat nový základ našich vztahů," prohlásil ruský ministr.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist