Družicové snímky ukazují, že Čína buduje ostrov na útesu, který je součástí Spratlyho ostrovů. Tento umělý ostrov je přitom dostatečně velký na to, aby na něm mohly přistávat a startovat letadla. Podle agentury Reuters o tom v sobotu informoval odborný časopis IHS Jane's, který se věnuje armádní a zpravodajské problematice.

Stavba, o níž se už určitou dobu spekuluje, vyvolala obavy, že Čína mění spornou oblast souostroví, bohatou na nerostné suroviny, ve vojenský prostor. V regionu tak stoupá napětí, neboť sporné ostrovy si rovněž nárokují Brunej, Filipíny, Malajsie, Vietnam a Tchaj-wan.

Podle IHS Jane's získané záběry ukazují, že Čínou budovaný ostrov je minimálně tři kilometry dlouhý a 200 až 300 metrů široký. To je podle časopisu dost místa pro startovací a přistávací dráhu a pro odstavnou plochu.

EIA: Čínské státní návštěvy pašovaly z Tanzanie slonovinu - čtěte ZDE

Čína se stavebními pracemi spěchá přes výzvy Spojených států k zastavení veškerých provokativních aktivit v Jihočínském moři, které je jedním z největších bezpečnostních problémů v Asii. Znepokojení z eskalace sporů narůstá, přestože země, jež mají v oblasti své nároky, pracují na kodexu chování, který by měl pomoci neshody vyřešit.

Přístav i letiště

Lodní rypadla podle časopisu východně od útesu, kde se ostrov-letiště buduje, rovněž vytvářejí přístav, který by, jak se zdá, mohl být dostatečně velký, aby do něj mohly vplouvat tankery a plavidla s velkými pozemními silami.

Za posledních 12 až 18 měsíců jde o čtvrtý a zatím největší podobný projekt Číny v oblasti Spratlyho ostrovů, uvádí IHS Jane's. Ke svým závěrům dochází na základě satelitních snímků pořízených 8. srpna a 14. listopadu, na nichž je vidět, že bagry už vytvořily pevninu téměř po celé délce útesu, který byl předtím celý pod vodou.

Čína představila novou laserovou zbraň určenou proti dronům - čtěte ZDE

Jediným obyvatelným místem podle časopisu dosud byla betonová plošina, postavená čínským námořnictvem, s vojenskou posádkou. Je tam prý molo, protiletecké zbraně, zařízení k obraně proti potápěčům a skleník.

Výzvy Washingtonu k zastavení veškeré aktivity ve sporných vodách v zájmu snížení napětí Peking podle agentury Reuters rázně odmítá. Prohlašuje přitom, že si v Jihočínském moři může stavět, co chce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist