Německo před třemi dny propustilo na svobodu agentku, kterou loni odsoudilo za špionáž pro Rusko. Podle německých médií tak Berlín zřejmě učinil výměnou za nějakého agenta vězněného Moskvou.

Propuštěná 48letá žena, známá pod jménem Heidrun Anschlagová, která byla se svým manželem Andreasem odsouzena na pět a půl roku, respektive šest a půl roku vězení, již odjela do Ruska. Třiapadesátiletý Andreas Anschlag si dál odpykává trest ve vězení.

Dvojice, jejíž pravá totožnost nebyla zveřejněna, podle soudu předala stovky dokumentů týkajících se Evropské unie a NATO ruské rozvědce SVR.

Letos v červenci dala Moskva najevo zájem vyměnit oba agenty, a to přinejmenším za jednoho agenta vězněného v Rusku za špionáž prováděnou ve prospěch Západu.

Výzvědnou činnost manželé Anschlagovi vykonávali přes dvacet let. Německá kontrarozvědka je zadržela v říjnu 2011. Dokumenty o EU a NATO Anschlagovi získávali od jistého pracovníka nizozemského ministerstva zahraničí, kterého loni v dubnu poslal nizozemský soud na 12 let za mříže.

Ruský list Kommersant v červenci spekuloval, že by manželé mohli být vyměněni za Andreje Dumenkova, kterému ruský soud v roce 2006 uložil trest 12 let vězení za špionáž pro Německo. Údajně se snažil Berlínu prodat tajné informace o výrobě raket.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist