V areálu Oxfordské univerzity bylo ve čtvrtek v rámci takzvaného Sametového dne, který připomíná události z listopadu 1989, otevřeno studentské centrum Sekyra House s posluchárnou nazvanou po českém knězi a filozofovi Tomáši Halíkovi. Objekt budou využívat ke svým společenským aktivitám mimo jiné čeští a slovenští studenti na Oxfordu, kterých je v současné době kolem šedesáti.

V objektu, který vybudoval český podnikatel Luděk Sekyra a který je součástí koleje jménem Harris Manchester College, najdou studenti ubytování i tři studovny.

"Podpora výstavby studentského centra je pro mě jistým vyvrcholením dlouhodobé spolupráce s Oxfordskou univerzitou. V této spolupráci, jakož i v akademické činnosti v oblasti politické filozofie, hodlám pokračovat i v budoucnu," uvedl k tomu Luděk Sekyra, který je členem správní rady i akademické obce na Harris Manchester College a nově také členem kolegia rektora Oxfordské univerzity.

Český podnikatel ve čtvrtek v Oxfordu představil i své budoucí plány. "Uvažuji o tom, že bych zřídil institut pro politickou filozofii, který by pomáhal rozvíjet středoevropské myšlení v kontextu evropského a světového politického myšlení. To vidím jako výzvu. A věřím, že tato myšlenka získá i podporu univerzity," dodal Sekyra.

Součástí studentské budovy je i posluchárna pojmenovaná na počest českého kněze, teologa a sociologa Tomáše Halíka, letošního držitele Templetonovy ceny. Ta je udělována za výjimečné zásluhy o posilování duchovního rozměru života.

Na univerzitě v Oxfordu Halík působil jako hostující profesor v podzimním semestru roku 2001.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist