Připravovaná busta bývalého českého prezidenta Václava Havla bude v americkém Kongresu odhalena 19. listopadu. Oznámil to na svých oficiálních internetových stránkách předseda americké Sněmovny reprezentantů John Boehner.

"Dramatik a disident Havel strávil léta ve vězení, protože kritizoval ideologii a zpochybňoval legitimitu komunistického režimu, který vládl v jeho rodném Československu v dobách studené války," uvedl Boehner v dopise adresovaném poslancům Sněmovny reprezentantů a Senátu.

"U příležitosti 25. výročí sametové revoluce, která dala svobodu jeho národu a vedla k jeho zvolení prezidentem, se sejdeme, abychom uctili Havla a všechny ty, jejichž oběti pomohly strhnout železnou oponu," dodal.

S nápadem umístit kopii už známé busty od čechoamerického sochaře Lubomíra Janečky přišla americká pobočka Knihovny Václava Havla ve spolupráci mimo jiné s organizací Amerických přátel České republiky. 

Z Česka na odhalení busty přiletí premiér Bohuslav Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. "Já myslím, že je naprosto nezbytné, aby předseda vlády u tak významné události byl," řekl před časem Sobotka. "Je to velké ocenění Václava Havla a současně je to i čest pro Českou republiku. Je dobře, že u toho předseda sněmovny a premiér nebudou chybět," dodal.

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu 11. března jednomyslně schválila rezoluci č. 506, na jejímž základě bude "k uctění života a odkazu Václava Havla umístěna jeho busta ve sněmovním křídle budovy Kapitolu". Rezoluci inicioval předseda sněmovního zahraničního výboru Ed Royce.

Busta bude odhalena ve středu 19. listopadu na slavnostním obřadu. Umístěna má být vedle bust dalších významných světových osobností, jako je bývalý britský premiér Winston Churchill či někdejší američtí prezidenti Abraham Lincoln a George Washington.