Hlavní město Spojených států se vyslovilo pro legalizaci marihuany. Opatření, které dospělým umožní držet až 57 gramů marihuany pro osobní potřebu a pěstovat doma až šest rostlin konopí, podpořilo skoro 65 procent hlasujících. Ukázaly to předběžné výsledky úterního referenda. Plebiscit se v oblasti Washingtonu konal souběžně s kongresovými volbami.

Legalizace marihuany v oblasti hlavního města požadovalo uskupení Iniciativa 71. Mnoho hlasujících, kteří se v úterý vypravili k volbám, spojovalo svou podporu této kampani s tím, co nazývali sociální spravedlností. Legalizace podle nich ukončí zatýkání a diskriminaci uživatelů marihuany, především černošských mladíků, napsal list Washington Post.

Washingtonský návrh neumožňuje maloobchodní prodej marihuany. O legálním prodeji v obchodech se naopak v úterý rozhodovalo v referendech v Oregonu a na Aljašce. Podle tamních návrhů by v obou státech vznikla síť regulovaných obchodů s konopím podobných těm, které po volbách v roce 2012 již fungují v Coloradu a ve státu Washington. V Oregonu voliči návrh schválili. Výsledky z Aljašky zatím nejsou.

Marihuana přišla na přetřes i na Floridě, kde se rozhodovalo o tom, zda zde bude legální používat takzvanou léčebnou marihuanu. Příslušný pozměňovací návrh floridské ústavy ale voliči podle předběžných výpočtů televize CNN těsně odmítli.

Stále však platí federální zákon, který zakazuje držení, používání, nákup, prodej i pěstování marihuany, a to včetně využití pro medicínské účely.