Od soboty v Bruselu oficiálně zahajuje svou činnost nová Evropská komise v čele s bývalým lucemburským premiérem Jeanem-Claudem Junckerem.

Ten před týdnem v Evropském parlamentu prohlásil, že jeho tým bude více politický a efektivnější.

Juncker na základě námitek poslanců Evropského parlamentu z jednotlivých výborů některým komisařům mírně pozměnil portfolia. Potvrdil například, že komisaři pro školství, kulturu a mládež, Maďarovi Tiboru Navracsicsovi, odebral agendu občanství a svěřil ji komisaři pro migraci Dimitrisovi Avramopulosovi. Navracsicsovo portfolio ovšem doplnil o záležitosti sportu.

V nové komisi je devět žen, což je stejný počet jako v předchozí komisi pod vedením předsedy Josého Barrosa. Českou republiku zastupuje exministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, která má na starosti zajišťování rovnosti pohlaví, spravedlnost a ochranu spotřebitele.

Mezi programové priority nové Evropské komise patří dodržování fiskální discipliny, podpora růstu, tvorba pracovních míst, budování infrastruktury nebo podpora obnovitelných zdrojů energie či snižování energetické náročnosti.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.