Návrat od Měsíce je jeden z nejobtížnějších manévrů ve vesmíru: těleso přilétá k Zemi extrémní rychlostí 11,2 kilometrů za vteřinu, do atmosféry musí vstoupit pod přesně stanoveným úhlem, a pak ještě přežít vysoké teploty i prudké zpomalení. Kdo to zvládne, tomu leží Měsíc u nohou. Čína se netají tím, že tam chce mít své lidi a svou stálou základnu, především se ale zajímá o tamní nerostné bohatství.

"Mise má vyzkoušet technologie pro sondu, která z Měsíce přiveze vzorky hornin," uvedl pro server ChinaDaily šéfkonstruktér čínského lunárního programu Hu Hao. "V závěrečné fázi letu je těleso rozžhavené tak, že s ním nelze navázat spojení, ani ho ovládat. Neexistuje způsob, jak to simulovat na zemi - musíme manévr vyzkoušet přímo ve vesmíru."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.