Nad Baltským mořem se pohyboval ruský špionážní letoun Iljušin-20, tvrdí NATO. Na necelou minutu vstoupil do estonského vzdušného prostoru. Estonsko si už kvůli tomu předvolalo ruského velvyslance. Zprávu přinesla stanice BBC.

Rusko tvrdí, že šlo jen o cvičný let a že do estonského prostoru nevstoupilo. Z narušení hranice bylo Rusko v letošním roce obviněno už několikrát. Západ viní Rusko mimo jiné z toho, že podněcuje nepokoje na Ukrajině a podporuje tamní protivládní rebely.

Podle NATO Iljušin vyrazil v úterý z ruské enklávy Kaliningradu. Nejprve zamířil k Dánsku, kde byl odražen letouny F-16. Iljušin se pak měl obrátit směrem ke Švédsku, kde ho zachytily švédské letecké síly. Odtud se přesunul k Estonsku a na necelou minutu vstoupil do jeho vzdušného prostoru. Odsud byl vyprovozen portugalskými jednotkami.

Mluvčí ruského ministerstva obrany ale tvrdí, že Iljušin se sice zvedl z Kaliningradu, ale letěl podle mezinárodních konvencí a využil jen neutrální cesty nad Baltským mořem.

V minulém týdnu se ozvalo Švédsko, které spatřilo pravděpodobně ruskou ponorku ve vodách asi třicet kilometrů jižně od svého hlavního města Stockholmu. Švédsko není na rozdíl od Estonska členem NATO. Před měsícem navíc Estonsko obvinilo ruské služby, že unesly estonského agenta.