Ministrem byl Yoichi Miyazawa jmenován v úterý, už ve čtvrtek ale čelil skandálu. Lidé z jeho týmu navštívili za státní peníze sexbar. Zprávu přinesla stanice BBC.

Ministr průmyslu a obchodu Miyazawa ve čtvrtek přiznal, že jeho podřízení účet za návštěvu sadomasochistického baru v Hirošimě zanesli do stranického účetnictví. Miyazawa ale zdůraznil, že on se návštěvy neúčastnil.

Jeho tým měl před třemi lety v baru, kde se ženy na pódiu nechávají svázat a zbičovat, utratit přes 18 tisíc yenů (necelé čtyři tisíce korun). Výdaje ale zanesli do účetnictví strany jako útratu za "reprezentaci".

"Je to pravda, ten záznam tam je," řekl ve čtvrtek Miyazawa. "Já tam ale nebyl," dodal. Chybu hodlá napravit a účetnictví uvést do pořádku. Miyazawa je ostřílený politik, jeho strýc byl premiérem a jeho bratranec v současnosti zastává post ministra zahraničí.

Skandál přišel nevhod pro premiéra Shinzo Abeho. Dvě jeho ministryně rezignovaly v pondělí, Miyazawa v úřadu vystřídal odcházející ministryni Yuko Obuchi, která se také zapletla do finančního skandálu.

Dvě ministryně, které v pondělí rezignovaly, také čelily obvinění ze zneužití veřejných prostředků. Kromě ministerstva průmyslu došlo k personální obměně i na ministerstvu spravedlnosti, kde zasedla Yoko Kamikawa. Pro premiéra ale byly rezignace ministryň ranou, chtěl totiž poměr genderu na nejvyšších postech vyrovnat.