Předseda dolní komory polského parlamentu Radoslaw Sikorski v interview pro americký server Politico uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin už v roce 2008 navrhoval rozdělit Ukrajinu mezi Rusko a Polsko. Putinův mluvčí vše popřel jako nesmysl.

Maršálek Sejmu Sikorski, který donedávna stál v čele polské diplomacie, ale později tvrdil, že jeho slova o Putinově návrhu při návštěvě premiéra Donalda Tuska v Moskvě nebyla dobře interpretována.

"(Putin) po nás chtěl, abychom se podíleli na dělení Ukrajiny. Byla to jedna z prvních věcí, které Putin řekl premiérovi Tuskovi, když navštívil Moskvu," uvedl Sikorski v interview. Prý je Ukrajina umělý státní útvar a Lvov je polské město, čili by si ho Poláci měli zase zabrat.

Před druhou světovou válkou byl Lvov a okolí představující nyní západní Ukrajinu součástí Polska.

Tusk podle Sikorského, který premiéra do Moskvy doprovázel, na Putinův návrh nic neřekl, protože věděl, že je nahráván. Polsko však nikdy nevyjádřilo zájem připojit se k ruskému plánu. "Dali jsme to (Rusům) velice jasně najevo," ujistil Sikorski.

Po zveřejnění interview, které by podle Reuters mohlo dále zhoršit napětí mezi Polskem a Ruskem, ale Sikorski podle agentury Reuters tvrdil, že nebyl správně pochopen. "Některá z mých slov byla přehnaně interpretována," napsal politik na Twitteru. Autor interview ale odpověděl, že nechápe Sikorského výtky: napsal jen to, co mu Sikorski řekl.

"Pokud by Putin něco takového navrhoval, bylo by to skandální," prohlásila Ewa Kopaczová, která vystřídala v čele polské vlády Tuska, odcházejícího do Bruselu. Ujistila, že žádný polský premiér by se nepodílel na takové hanebnosti, jako je dělení cizí země.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov odmítl článek jako nesmysl. "Jednak máme špatné zkušenosti s tvorbou tohoto titulu a vůbec to celé vypadá jako 'kachna'," řekl Peskov agentuře TASS.

Ruský internetový list Gazeta.ru zase odhadl, že Sikorski asi těžce prožívá, že prohrál souboj o křeslo šéfa unijní diplomacie a už není středem pozornosti, a tak se rozpovídal o Putinových slovech, která v té době (únoru 2008) byla míněna jako žert. I moskevský zpravodaj polského deníku Gazeta Wyborcza usoudil, že Poláci nejsou pro Putina partnery v důležitých věcech, jako je pohlcení Ukrajiny.

Během březnové ruské anexe Krymu místopředseda Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a předák ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij navrhl vládám Polska, Rumunska a Maďarska připojit se k dělení Ukrajiny. 

Související