Podle organizace na obranu lidských práv Amnesty International (AI) existují důkazy, že na východní Ukrajině dochází k zabíjení na obou válčících stranách. Jde prý ale spíše o izolované incidenty. Zjistit jejich přesný rozsah je podle organizace obtížné, v některých případech však podle ní především ruská média přehánějí.

AI ve své zprávě zmiňuje dvě vesnice v Doněcké oblasti, kde ruská média minulý měsíc ohlásila nálezy údajných masových hrobů. V hrobech se měla nacházet ženská těla se známkami mučení, jakož i mrtvola těhotné ženy. Ruský ministr zahraničí hovořil o více než 400 mrtvých a vyzval k mezinárodnímu vyšetřování.

Právě tento případ byl podle AI zveličen ruskými médii. Její delegace místo navštívila o tři dny později a nalezla důkazy svědčící o tom, že ukrajinské vládní síly se dopustily mimosoudního zabití čtyř místních mužů, pohřbených do dvou hrobů. Ale dalších pět těl patřilo povstalcům, kteří podle spolubojovníků padli v nedávných bojích.

"Reálný obraz, který se skrývá za ruskými tvrzeními o masových hrobech, je skutečně otřesný. Vše naznačuje, že došlo k mimosoudní popravě čtyř místních obyvatel buď pravidelnými jednotkami, anebo dobrovolnickými prapory. Tyto skutečnosti musejí být pečlivě vyšetřeny. Avšak tento případ také ukazuje, nakolik se nařčení nafukují," uvedla ředitelka kyjevského zastoupení AI Taťjana Mazurová.

Podle ředitele programů AI pro Evropu a Střední Asii Johna Dalhuisena by se obě strany měly místo "spekulativního" obviňování raději soustředit na vyšetřování. Považuje totiž za pravděpodobné, že na mnoho zločinů se ještě nepřišlo.

"Není pochyb o tom, že zabíjení a dalších zvěrstev se na východní Ukrajině dopouštěli jak proruští separatisté, tak vládní síly, ale je obtížné získat věrohodnou představu o rozsahu těchto přehmatů," uvedl Dalhuisen.