Těžké boje o kurdské Kobani pokračují od poloviny září. Díky pomoci leteckého bombardování spojenců se v úterý Kurdům podařilo postoupit na východě od města a vytlačit radikály ze strategického vyvýšeného stanoviště. Radikálové z organizace Islámský stát (IS) tuto lokalitu obsadili před 10 dny.

O Kobani se ale dále bojuje na mnoha dalších místech, syrská exilová opozice informovala o třech sebevražedných útocích IS, který ovládá asi polovinu města.

Ve Washingtonu se bude ještě v úterý konat vůbec první schůzka zástupců zemí, které se zapojily do kampaně proti IS. Mezi účastníky bude americký prezident Barack Obama a velitelé armád 22 států.

IS obsazuje postupně severní části Sýrie a Iráku. Jde o vyznavače sunnitského islámu, kteří se snaží dobýt strategická místa a vládnout zabranému území.

Organizace Amnesty International (AI) vydala v úterý zprávu o situaci v Iráku. Vyplývá z ní, že si tamní šíité vyřizují účty se sunnity a milicionáři vraždí sunnitské civilisty, přičemž jim prochází tato brutalita bez trestu. Zpráva AI nese název Absolutní beztrestnost: Milice vládnou Iráku.

Šíitské milice se připojily k boji proti IS, avšak svou nenávist vůči této sunnitské skupině si prý vylévají na civilistech. AI vycházela ze svědectví několika iráckých rodin. Hovořily o únosech a zabíjení sunnitů a jako viníky jmenovaly čtyři šíitské milice.

AI tvrdí, že vláda v Bagdádu selhává, protože tyto skupiny za páchaná zvěrstva nepronásleduje. "Chválením milicí, které se pravidelně dopouštějí tohoto násilí, irácká vláda schvaluje válečné zločiny a podporuje nebezpečný cyklus sektářského násilí, jež Irák rozvrací," uvádí zpráva AI. Tvrdí se v ní také, že je nejasný osud mnoha unesených sunnitů a že mnoho z nich bylo zabito, byť za ně rodiny zaplatily výkupné ve výši až 80 000 dolarů (1,7 milionu korun).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist