Summit Společenství nezávislých států (SNS), který se v pátek konal v Minsku, nepřinesl známky zlepšování vztahů mezi někdejšími republikami zaniklého Sovětského svazu. Vyplývá to z informací médií.

Ruského prezidenta Vladimira Putina, který by rád obnovil vliv Moskvy v celém bývalém sovětském prostoru, mohlo alespoň potěšit, že k Euroasijské hospodářské unii (EAHU), jejímiž členy jsou Rusko, Bělorusko a Kazachstán, se připojila Arménie.

"Bohužel dezintegrační tendence ve společenství rostou, zejména s ohledem na některé jednotlivce, kteří by chtěli SNS pohřbít," řekl podle agentury Reuters běloruský prezident Alexandr Lukašenko svým kolegům z dalších zemí sdružení.

Rokování prý poznamenalo hned v úvodu hašteření. Ozvaly se například hlasy kritizující nepřítomnost ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a Putin měl rozmíšku s moldavským prezidentem Nicolaem Timoftim.

SNS tvoří 11 z 15 bývalých sovětských republik. Tři pobaltské státy - Litva, Lotyšsko a Estonsko - se po získání nezávislosti rychle od Moskvy odvrátily a připojily se k Severoatlantické alianci a Evropské unii. Gruzie ze společenství vystoupila po krátké válce s Ruskem v roce 2008.

Kyjev, Tbilisi a Kišiněv letos podepsaly asociační dohody s EU, na což Moskva reagovala odvetnými ekonomickými kroky, zejména proti Ukrajině, ale i proti Moldavsku, jehož některé produkty zakázala dovážet.

Na to v pátek také narážel Timofti, když uvedl, že moldavská vláda dosud neobdržela žádné přesvědčivé argumenty, které by toto embargo vysvětlovaly. "Naneštěstí takovéto jednání podkopává důvěru a dohody v SNS," zdůraznil.

Putin vzápětí úder vrátil konstatováním, že dohody s EU by měly být správně načasované, jinak by mohly poškodit "náš vlastní trh". A nezapomněl dodat, že se to týká Ukrajiny a Moldavska.

Nato se podle Reuters oba prezidenti k sobě naklonili, na krátko zapomněli na summit a vyměnili si pár slov, která mikrofony nezachytily.

Šéfovi Kremlu alespoň udělala radost skutečnost, že čtvrtým členem vznikající Euroasijské hospodářské unie se stala Arménie. Dohodu o jejím začlenění podepsali prezidenti všech čtyř států.

Rozhodnutí přiblížit se Rusku vyvolalo ale v Arménii v roce 2013 ostré diskuse a také demonstrace. Země by totiž měla, po Gruzii a Moldavsku, podle agentury AFP v listopadu také zpečetit smlouvu o volném obchodu s Evropskou unií.

Smlouvu o vzniku EAHU podepsali prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska v kazašské metropoli Astaně na konci května. Jednotný euroasijský trh se 170 miliony obyvatel má být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky. EAHU je založena na celní unii a jednotném trhu členských státu.