Rusko si už nemůže dovolit ambiciózní program modernizace ozbrojených sil, který schválil prezident Vladimir Putin. Měl by se proto navrhnout nový program, který by bral v potaz změněnou ekonomickou situaci i to, že Rusko pociťuje dopady sankcí, které na něj uvalil Západ kvůli situaci na Ukrajině.
Podle agentury Reuters o tom v úterý informoval ruský ministr financí Anton Siluanov. "Nyní se připraví nový obranný program a v jeho rámci chceme znovu posoudit objem prostředků, které budou vyčleněny z rozpočtu, aby to bylo realističtější," uvedl Siluanov.
Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má obranu na starosti, však škrty ve výdajích na armádu odmítá.
Návrh ambiciózního plánu na modernizaci ruské armády a stárnoucího vojenského vybavení se poprvé objevil zhruba před třemi lety. Vláda tehdy počítala s tím, že hrubý domácí produkt bude během deseti let růst tempem šesti procent. Letos však ruská ekonomika podle odhadů neporoste o více než půl procenta.
"Když jsme obranný program přijímali, předpovědi pro ekonomiku a rozpočtové příjmy byly naprosto rozdílné. Nyní si to prostě nemůžeme dovolit," uvedl Siluanov, jehož předchůdce v úřadu Alexej Kudrin na protest proti navrhovaným štědrým výdajům na armádu v září 2011 podal demisi.
Rusko by podle Putinova původního plánu mělo během deseti let do roku 2020 modernizovat 70 procent svého vojenského vybavení. Náklady na přezbrojení se pro toto období odhadují na 23 bilionů rublů (12,5 bilionu korun).
Ne všichni členové vlády však s výdaji na obranu souhlasí, a ve vládě kvůli tomu prý dokonce dochází ke sporům.
Vicepremiér Rogozin ale nedávno řekl, že modernizace armády bude pokračovat tak, jak předvídají Putinovy dekrety.
"Je zde plán, že do roku 2015 by se mělo modernizovat 30 procent vojenského vybavení, a 70 procent do roku 2020," řekl v rozhovoru s listem Kommersant. Program ani přidělené finanční částky se prý přehodnocovat nebudou.
Výdaje, které na armádu loni vynaložily Spojené státy, podle stockholmského institutu SIPRI klesly. Oproti tomu výdaje Ruska se reálně zvýšily, poprvé od roku 2003 překonaly ty americké a dosáhly 4,1 procenta ruského HDP.
S jejich zvyšováním v tomto a následujících třech letech počítá i nejnovější ruský rozpočet. Ten je postaven na ceně ropy 100 dolarů za barel. Ceny ale poslední dobou klesají; cena ruské ropy se v úterý nacházela kolem 90 dolarů za barel.
Siluanov připustil, že cena ropy, jak s ní počítá rozpočet, se již nyní "zdá být vysoká".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist