Spojené státy potvrdily pravost videa s vraždou amerického novináře Stevena Sotloffa. Jeho rodina následně vyzvala vůdce islamistů k dialogu o islámu.

"Styďte se, kde je vaše milosrdenství? Bůh nemá rád násilníky. Jsem připraven na debatu s vámi, nemám v ruce zbraň a chci slyšet vaše odpovědi," vzkázal rodinný přítel a mluvčí Barak Barfi, který působí jako analytik ve washingtonském středisku New America Foundation.

Americký prezident Barack Obama ve středu v estonském Tallinnu řekl, že USA nadále zůstanou vůdčí silou proti radikálům z Islámského státu (IS) a že je třeba zabránit tomu, aby tato skupina ohrožovala celou oblast.


Poprava podle údajů z videa hrozí také Britovi Davidu Hainesovi. Britský premiér David Cameron chce ve skupině zemí G8 prosadit, aby žádná z nich neplatila výkupné za rukojmí.

IS zveřejnil video s vraždou Sotloffa v úterý. Po popravě Jamese Foleyho jde o druhou vraždu amerického žurnalisty.

Obama hned po zveřejnění záběrů nazvaných Druhý vzkaz Americe poslal do Bagdádu dalších 350 vojáků na zabezpečení diplomatických misí. V Tallinnu označil vraždu za "úděsné násilí" a o IS řekl, že jde nejenom o regionální, ale o celosvětovou hrozbu.

Prohlásil, že USA se nenechají zastrašit. Zároveň ale přiznal, že zastavení IS si vyžádá čas. Podle něj je třeba dohodnout společnou strategii v Iráku. Cíle podle něj bude dosaženo, jakmile IS přestane být hrozbou regionu, i když jeho zbytky tam podle prezidenta zůstanou roztroušeny podobně, jako je tomu v případě al-Káidy.

Obama také řekl, že Sotloffova smrt Američany jedině sjednotí, a pohrozil, že Amerika dosáhne daleko.

K Sotloffovi se přihlásil i stát Izrael, který přiznal, že Sotloff měl také izraelské občanství. Pocházel z rodiny Židů, kteří přežili holokaust, ale zajímal se i o arabský svět a hovořil arabsky.

Británie nebude platit výkupné, oznámil Cameron

Muž na videu se Sotloffem vyzývá vlády, aby se distancovaly od americké politiky vůči IS. Spojené státy totiž od srpna bombardují jejich pozice v Iráku, aby pomohly tamní armádě a milicím zastavit postup IS.

Na videu hrozí islamisté zabitím britského rukojmího Davida Hainese. 

"Británie zachovává tento princip stejně jako Amerika, ale musíme usilovat o to, aby to činily i ostatní země. Tato země nikdy neustoupí terorismu. Ti barbarští vrazi nás nezastraší. Mýlí se, jestliže si myslí, že nás jejich hrozby oslabí. Budou mít opačný vliv. Budeme ještě usilovněji hájit své hodnoty – svobodu, právo a demokracii," zareagoval britský premiér Cameron.

Reuters připomíná, že USA poukazují na to, že Francie, Španělsko a Itálie za své občany zadržené v Sýrii výkupné platily. Cameron chce na země G8 tlačit, aby islamistům neustupovaly a výkupné neplatily.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond po jednání krizové skupiny Cobra řekl, že Británie učiní vše pro to, aby britského rukojmího ochránila. Fakt, že je v rukou IS Brit, ale nebude mít vliv na případné zapojení Británie do vojenských akcí.

"Naše strategické plánování to nijak neovlivní. Dospějeme-li k závěru, že letecké údery jsou nutné, pak o nich budeme uvažovat. V tuto chvíli jsme o nich ještě nerozhodli. O IS musíme uvažovat ze širšího záběru, nejenom z pohledu ohrožení britské veřejnosti," řekl Hammond.

Rukojmí David Haines spolupracoval s několika humanitárními organizacemi. V Sýrii byl zajat loni s jedním spolupracovníkem, kterého věznitelé před několika měsíci propustili. Haines měl podle tohoto zdroje z minulosti armádní zkušenost a znal dobře nebezpečné oblasti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist