Sbohem arašídové máslo, nazdar sádlo. Sbohem parmezáne, ahoj tvarohu. Na facebookové stránce 365 Days of Russian Ban On Food (365 dní ruského embarga na jídlo) Češka Eva Malá své čtenáře informuje, jak se žije, jí a nakupuje v Rusku po zákazu importu potravin z EU, USA a dalších zemí vyhlášeném na začátku srpna.

"Nelíbilo se mi, jak situaci prezentovaly obě strany. V Rusku neustále běží propaganda, která hlásá, jak skvělé možnosti embargo otevře. V západních médiích se naopak polemizovalo o prázdných regálech obchodních domů," vysvětluje IHNED.cz 29letá učitelka angličtiny v Moskvě. Proto se rozhodla o nabídce ruských obchodů a restaurací psát a fotografovat.

Stravování a vaření v Rusku podle ní nikdy nebylo nijak zvlášť jednoduché. "Od vstoupení embarga v platnost ale není možné plánovat, co budete vařit, protože toho půlku neseženete," popisuje Eva Malá.

Kde se vzal nápad rozjet stránku 365 Days Of Russian Ban On Food?

Už před spuštěním projektu jsem byla aktivní v celém konfliktu "Rusko versus Západ", a tak když přišla řada na zákaz dovozu masa, mléčných produktů, ovoce i zeleniny z USA, EU, Norska a Austrálie, nemohla jsem dělat nic jiného než reagovat. Hodně k tomu přispělo i sledování médií a internetových diskusí.

Nelíbila se mi prezentace celé situace, kterou poskytovaly čtenářům obě strany. V Rusku běžela, a neustále běží, propaganda, která hlásá, jak skvělé možnosti embargo otevře. V západních médiích se polemizovalo o prázdných regálech obchodních domů. V ruských diskusích prolétavaly hlášky typu: "Raději budeme jíst trávu než produkty ze Západu." Nebo: "Fuck Obama." Jako kdyby byl prezident Spojených států zodpovědný za rozhodnutí vykonané samotným Vladimirem Putinem.

Co po vyhlášení sankcí zmizelo z pultů ruských obchodů nejdříve?

Abych řekla pravdu, žádný sortiment doposud nezmizel úplně. Pouze zakázané produkty byly nahrazené méně kvalitními ruskými, jsou k dostání v menším množství a od znatelně méně výrobců.

Nicméně mohu uvést několik potravin, které je velmi těžké koupit: sýry (kvalitní čedar, sýr s modrou plísní, parmezán, camembert), dobré pečivo (což byl ostatně vždycky velký problém), salámy (ruské jsou bohužel většinou bez chuti nebo neuvěřitelně předražené), čerstvé ovoce a zelenina (každý den se musím v obchodě přebírat hromadou nelibě vonících kousků).

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se