Egyptský nejvyšší správní soud v sobotu rozhodl o rozpuštění Strany svobody a spravedlnosti, která byla politickým křídlem Muslimského bratrstva, a likvidaci jejího majetku. Oznámila to místní média.

Zákaz politické strany je dalším z kroků v rámci tažení proti islamistům, kteří v zemi ještě zhruba před rokem vládli, a má straně zabránit kandidovat v nejbližších parlamentních volbách.

Samotné Muslimské bratrstvo, které bylo s šestaosmdesátiletou historií nejstarším egyptským islamistickým hnutím, soud zakázal již loni v září. Ve svém verdiktu se však o jeho politickém křídle nijak nezmínil. Vyvolávalo to dojem, že se strana může i nadále podílet na politickém dění a kandidovat v parlamentních volbách, které by se v zemi měly konat ještě letos. Dnešní verdikt jí v tom ale zabránil.

Podle agentury MENA je rozhodnutí soudu konečné a nelze se proti němu odvolat. Soud uvedl, že spojení strany s Muslimských bratrstvem a jeho mezinárodní pobočkou podkopává "národní jednotu, sociální smír, demokratický systém a ohrožuje národní bezpečnost Egypta".

Majetek strany má být zlikvidován a předán státu. Vláda by měla vytvořit výbor, který bude na tento proces dohlížet.

Agentura Reuters upozornila, že Egypt rozšířil svůj zákrok proti Muslimskému bratrstvu i na pálení knih, které mají propagovat násilí a myšlenky zakázaného hnutí. Ve veřejné knihovně známého prázdninového rezortu Hurgada podle jedné z úřednic zástupci místní samosprávy a bezpečnostních složek spálili "množství knih a literatury Bratrstva". Knihovna podle ní získala darem během roční vlády svrženého prezidenta Muhammada Mursího 36 knih.

Podle bezpečnostních složek mezi spálenými knihami byly knihy o výrobě bomb či knihy, které srovnávaly zakladatele Bratrstva s prorokem Mohamedem a chválily tureckého premiéra Tayyipa Erdogana.

Vztahy mezi Egyptem a Tureckem od svržení Mursího ochladly a Egypt si minulý měsíc povolal dvakrát tureckého velvyslance kvůli stížnostem na prohlášení Erdogana, které podle něj urážejí současné představitele Egypta.

Muslimské bratrstvo vládlo v Egyptě po roce 2011, kdy revoluce svrhla tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka. Do té doby bylo v Egyptě Muslimské bratrstvo jako politická strana zakázáno. Po Mubarakově pádu však bylo nejlépe zorganizované ze všech opozičních skupin a s přehledem vyhrálo volby.

Prezidentem se roku 2012 stal jeho kandidát Muhammad Mursí. Zemi ale vedl podle zásad islamistů, tedy s důrazem na islám, což vedlo k četným protestům liberálních Egypťanů. Velká část Eygpťanů také vládě vyčítala nekompetentnost.

Egyptská armáda loni Mursího svrhla a proti bratrstvu rázně zakročila. Teď je skupina v Egyptě řazená k teroristickým organizacím, tisíce jejích členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech padají vysoké tresty včetně trestů smrti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist