Egyptský nejvyšší správní soud v sobotu rozhodl o rozpuštění Strany svobody a spravedlnosti, která byla politickým křídlem Muslimského bratrstva, a likvidaci jejího majetku. Oznámila to místní média.

Zákaz politické strany je dalším z kroků v rámci tažení proti islamistům, kteří v zemi ještě zhruba před rokem vládli, a má straně zabránit kandidovat v nejbližších parlamentních volbách.

Samotné Muslimské bratrstvo, které bylo s šestaosmdesátiletou historií nejstarším egyptským islamistickým hnutím, soud zakázal již loni v září. Ve svém verdiktu se však o jeho politickém křídle nijak nezmínil. Vyvolávalo to dojem, že se strana může i nadále podílet na politickém dění a kandidovat v parlamentních volbách, které by se v zemi měly konat ještě letos. Dnešní verdikt jí v tom ale zabránil.

Podle agentury MENA je rozhodnutí soudu konečné a nelze se proti němu odvolat. Soud uvedl, že spojení strany s Muslimských bratrstvem a jeho mezinárodní pobočkou podkopává "národní jednotu, sociální smír, demokratický systém a ohrožuje národní bezpečnost Egypta".

Majetek strany má být zlikvidován a předán státu. Vláda by měla vytvořit výbor, který bude na tento proces dohlížet.

Agentura Reuters upozornila, že Egypt rozšířil svůj zákrok proti Muslimskému bratrstvu i na pálení knih, které mají propagovat násilí a myšlenky zakázaného hnutí. Ve veřejné knihovně známého prázdninového rezortu Hurgada podle jedné z úřednic zástupci místní samosprávy a bezpečnostních složek spálili "množství knih a literatury Bratrstva". Knihovna podle ní získala darem během roční vlády svrženého prezidenta Muhammada Mursího 36 knih.

Podle bezpečnostních složek mezi spálenými knihami byly knihy o výrobě bomb či knihy, které srovnávaly zakladatele Bratrstva s prorokem Mohamedem a chválily tureckého premiéra Tayyipa Erdogana.

Vztahy mezi Egyptem a Tureckem od svržení Mursího ochladly a Egypt si minulý měsíc povolal dvakrát tureckého velvyslance kvůli stížnostem na prohlášení Erdogana, které podle něj urážejí současné představitele Egypta.

Muslimské bratrstvo vládlo v Egyptě po roce 2011, kdy revoluce svrhla tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka. Do té doby bylo v Egyptě Muslimské bratrstvo jako politická strana zakázáno. Po Mubarakově pádu však bylo nejlépe zorganizované ze všech opozičních skupin a s přehledem vyhrálo volby.

Prezidentem se roku 2012 stal jeho kandidát Muhammad Mursí. Zemi ale vedl podle zásad islamistů, tedy s důrazem na islám, což vedlo k četným protestům liberálních Egypťanů. Velká část Eygpťanů také vládě vyčítala nekompetentnost.

Egyptská armáda loni Mursího svrhla a proti bratrstvu rázně zakročila. Teď je skupina v Egyptě řazená k teroristickým organizacím, tisíce jejích členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech padají vysoké tresty včetně trestů smrti.