Soud v jihoegyptském městě Mínja v pondělí vynesl rozsudky smrti nad téměř 700 islamisty za účast v loňské násilné demonstraci. Informovala o tom agentura AFP.

Mezi odsouzenými je také zatčený vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí. Pouze 50 souzených je ve vazbě a ostatní jsou na útěku. Proti rozsudku se mohou odvolat. V březnu soud vynesl za tentýž čin stejný rozsudek nad 529 jinými lidmi. 

Soudní řízení s oběma skupinami lidí byla mimořádně krátká - konala se vždy jenom dvě stání. Vyvolala kritiku ochránců lidských práv i OSN.

Procesy s oběma skupinami se týkají loňských srpnových protestů, které byly mimořádně krvavé. Svolali je stoupenci Muslimského bratrstva kvůli červencovému svržení prezidenta Muhammada Mursího. Ten je nyní sám souzen ve čtyřech kauzách a Muslimské bratrstvo je zařazeno k teroristickým organizacím.

V Mínje tehdy dav rozlícený nad krvavým násilím v Káhiře napadl policejní stanici a o život přišel jeden policista. V Káhiře 14. srpna policie násilím rozehnala tábory, v nichž bratrstvo pořádalo pravidelné demonstrace proti Mursího svržení, avšak o život v ten den přišlo v metropoli na 500 lidí.

Souzení byli obviněni z násilností, ničení veřejného i soukromého majetku, útoku na policisty a podněcování k násilí. Soud se má znovu sejít 21. června, kdy by měl být znám výrok muslimské autority - velkého muftího.

Rozsudky smrti musí v Egyptě potvrzovat náboženská autorita, v pondělí soud oznámil, že březnové rozsudky zmírnil na doživotí pro 492 a potvrdil pro 37 zbývajících. Zmírnění je výsledek připomínek velkého muftího.

Všichni odsouzení mají právo se odvolat a podle egyptských sdělovacích prostředků a právníků se očekává, že odvolací soud verdikty zruší a nařídí nové procesy. Většina z obžalovaných tvrdí, že na demonstraci, o níž se v procesu jedná, vůbec nebyli.

Před soudní síní se dnes shromáždili příbuzní souzených a několik žen po vynesení rozsudku omdlelo. "Kde je spravedlnost?" volala jedna z matek. "Můj syn Chálid dostal doživotí, což není o nic lepší než smrt. Přitom nic neudělal," řekla agentuře AFP jiná. "Můj syn se nemodlí, neví ani, kde je mešita," řekla jedna žena, podle níž před soudem stojí mnozí zcela nevinní. "V té záležitosti jmenují i mého syna, který zemřel před třemi lety," řekla jedna šedesátnice.

Koordinátor obhájců první skupiny Chálid Kumí řekl, že 60 procent obviněných může dokázat, že v den demonstrace bylo v zaměstnání, a ne na místě protestu. V procesu z útoku na policejní stanici figuruje dohromady 1200 jmen a Pouze 200 z těchto lidí je za mřížemi.

Výše trestu však má být podle znalců důkazem toho, že úřady jsou odhodlány postupovat rozhodně proti Muslimskému bratrstvu, které vyhrálo volby po svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 a do loňska zemi vládlo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist