Ukrajinská vláda odstoupila. Oznámil to premiér Arsenij Jaceňuk v souvislosti s rozpadem většinové vládní koalice v parlamentu, což podle médií otvírá cestu k předčasným parlamentním volbám.

Jaceňuka má v čele vlády prozatím nahradit jeho dosavadní zástupce a vicepremiér. "Na zasedání vlády byl úřadujícím premiérem prozatím jmenován Volodymyr Hrojsman," napsal na Facebooku ministr vnitra Arsen Avakov.

"Není-li nová koalice a ta stávající se rozpadla, pak jsou vláda a premiér povinni odstoupit. Ohlašuji demisi v souvislosti s rozpadem koalice a zablokováním vládních návrhů," řekl Jaceňuk v parlamentu podle webu listu Ukrajinska pravda.

Současně se zapřisáhl, že se "za žádných okolností" nepokusí vytvořit novou vládní koalici své strany Vlast s promoskevskými komunisty a Stranou regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Varoval však, že rozpad koalice bude mít následky v podobě neprůchodnosti návrhů potřebných zákonů parlamentem. To může Kyjev připravit o možnost nakupovat zbraně či palivo pro armádu, anebo naplnit podzemní zásobníky zemním plynem.

Vládní koalici, která vznikla při únorovém svržení Janukovyče, ve čtvrtek opustily strany UDAR a Svoboda, jakož i skupina nezařazených poslanců, aby umožnili prezidentu Petru Porošenkovi vypsat předčasné parlamentní volby. Ty mají parlament očistit od "moskevských agentů" a dokončit úplnou obměnu ve vedení státu.

Pokud do 30 dnů nevznikne nová koalice s podporou nejméně 226 ze 450 poslanců, prezident podle ústavy má právo rozpustit parlament a vypsat volby. Porošenko se již dříve vyslovil, že by se nové volby měly konat koncem října.

Šéf sněmovny Oleksandr Turčynov po Jaceňukově prohlášení o demisi vyzval strany UDAR a Svoboda, aby navrhli své kandidáty na "technického premiéra", který by řídil vládu do parlamentních voleb. Podle agentury Interfax ujistil, že za tímto účelem je připraven kdykoliv svolat mimořádné zasedání sněmovny.

Jaceňuk: Historie nám to neodpustí

Jaceňukova demise by podle agentury Reuters mohla nadělat problémy v centru ukrajinského rozhodování v okamžiku, kdy se Kyjev potýká s financováním války s proruskými povstalci na východě země a s následky pádu malajsijského civilního letadla s 298 oběťmi na životech.

Obvykle umírněně se chovající Jaceňuk po neschválení vládních návrhů rozhořčeně vyčetl poslancům a politikům, že kvůli jejich postoji hrozí ztráta srdcí a myslí tisíců lidí, kteří po měsíce na kyjevském Majdanu demonstrovaly na podporu připojení k Evropě a proti promoskevskému režimu, i milionů lidí, kteří se nadchli pro prozápadní revoluci. "Historie nám to neodpustí," řekl parlamentu. Připomněl také osud stovky demonstrantů, kteří během kyjevských protestů zahynuli, hlavně kulkami odstřelovačů.

Analytici podle Reuters předpokládali, že Jaceňuk, který byl až dosud v centru jednání s Evropskou unií a Spojenými státy, nemůže jen tak prostě okamžitě odejít, ale měl by povinnosti předsedy vlády zastávat až do vytvoření nového kabinetu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist