Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila sérii odposlechů telefonních hovorů, které údajně v pondělí a ve čtvrtek vedli agenti ruské vojenské rozvědky GRU s povstaleckými vůdci na východě Ukrajiny.

Obsahem rozhovorů, jejichž původ nelze nezávisle ověřit, je přeprava ruských protileteckých baterií Buk na Ukrajinu. Poslední z rozhovorů popisuje situaci bezprostředně po katastrofě malajsijského boeingu, který se ve čtvrtek odpoledne na východní Ukrajině zřítil z výšky zhruba deseti kilometrů poté, co byl údajně sestřelen.

Údajný telefonát mezi agentem ruské vojenské rozvědky GRU s krycím jménem Oreon a náčelníkem štábu doněckých povstalců Olegem Bugrovem z pondělí 14. července, zachycený ukrajinskou tajnou službou SBU:

Oreon: "Máme už Buk, budeme sestřelovat..."

Bugrov: "Ano, vím o tom."

Kam tu krasavici naložíme?

Údajný telefonát mezi agentem ruské vojenské rozvědky s krycím jménem Chmuryj (vlastním jménem Sergej Petrovskij) a zástupcem povstalců s krycím jménem Burjat ze čtvrtka 17. července, zachycený SBU:

Burjat: "A kam máme tu krasavici naložit, Nikolajeviči?“

Chmuryj: "Kterou? Tamtu?"

Burjat: "Ano, ano, tu, co jsem přivezl. Jsem už v Doněcku."

Chmuryj: "Je to ta, na kterou myslím?"

Burjat: "Ano, ano. Buk, Buk."

Chmuryj: "Je na tahači?"

Burjat: "Ano, je tam. Musíme ji někde vyložit, abychom ji schovali."

Chmuryj: "Je i s posádkou?"

Burjat: "Ano, s posádkou."

Chmuryj: "Nikde ji neschovávejte, sama tam hned odjede. Pochopils?"

Ochraňuj "tu věc"

Údajný telefonát mezi agentem ruské vojenské rozvědky s krycím jménem Chmuryj (vlastním jménem Sergej Petrovskij) a nejmenovaným zástupcem povstalců ze 17. července, zachycený SBU:

Chmuryj: "Vezmeš tam s sebou jen ty, kdo se vrátili, tolik lidí, kolik potřebuješ jako doprovod. Ostatní zůstanou tady. Až tam dorazíš, vedle je Pervomajskoje, podívej se na mapu."

Neznámý povstalec: "Rozkaz."

Chmuryj: "Tam někde v té oblasti se rozmístíš, dopravíš tam své lidi. Tvým úkolem je být v rezervě plus ochrana té věci, kterou tam přivezeš. Grjuza tam taky dorazí. Kdyby něco, jsem ve spojení."

Neznámý povstalec: "Dobře, rozkaz."

Dorazil Buk-M

Údajný telefonát mezi agentem ruské vojenské rozvědky GRU s krycím jménem Chmuryj (vlastním jménem Sergej Petrovskij) a dalším agentem GRU s krycím jménem Bocman ze 17. července, zachycený SBU:

Bocman: "Nazdar, brachu, jak to jde?"

Chmuryj: "Nic moc, jsme teď v Marinovce, takže nic moc. Držíme se."

Bocman: "A co se děje?"

Chmuryj: "No co asi? Buší do nás pořád (raketami země-země) Grad, jen teď je chvíle klidu. Letadlo jsme teď trefili, sušku (stíhačku Suchoj). Máme už Buk-M, dostali jsme ho. Snaží se dostat ze Zelenopole a mohou jít jen přes nás. Včera jsme jim sestřelili dvě sušky, dnes už druhou. Dnes ráno bohudík dorazil Buk-M, je nám líp. Jinak to za moc nestojí."

Bocman: "Co na to říct? Cokoli je zapotřebí, zavolej, hned přijedu."

Chmuryj: "Díky, brácho. Za dvě hodiny vyrazím, zdá se, že je klid. Za dvě hodiny pojedu do Doněcka, protože tam pro mě dopravili tři (samohybná děla) Gvozdiky. Dopravím je sem, protože to tu máme těžké."

Bocman: "Poslyš, a co kdybychom na ně nasypali Grad?"

Chmuryj: "Grad my máme, ale chybí naváděč. To za prvé. A za druhé teď čekáme, že to Rusko musí ze své strany sypat na jejich pozice."

Kouří se z něj...

Údajný telefonát mezi agentem ruské vojenské rozvědky GRU s krycím jménem Bes (vlastním jménem Igor Bezler) a mužem jménem Geranin ze 17. července, zachycený SBU:

Bes: "Právě jsme sestřelili letadlo. Skupina Miněra. Spadl za Jenakijevem."

Geranin: "Piloti, kde jsou piloti?"

Bes: "Vyjeli jsme je hledat a vyfotografovat sestřelený letoun. Kouří se z něj..."

Geranin: "Před kolika minutami?"

Bes: "Asi před třiceti minutami."

Rozpadlo se ve vzduchu

Údajný telefonát mezi muži s krycími jmény Major a Grek ze 17. července, zachycený SBU:

Major: "Letadlo sestřelili Černuchinští. Z černuchinského palebného postu. Kozáci, co operují u Černuchina."

...

Major: "Letadlo se rozpadlo ve vzduchu, v oblasti dolu Petropavlovskij. První dvoustý (kódové označení lidské oběti), našli jsme prvního dvoustého. Je to civil."

...

Major: "Stručně řečeno, nabeton civilní letadlo."

Grek: "Hodně lidí?"

Major: "No kurva. Kusy padaly lidem na dvůr."

Grek: "Jaké letadlo?"

Major: "To jsem ještě nezjistil. Ještě jsem nedorazil k hlavnímu kusu. Jen se dívám tam, kam padala první těla. Jsou tam zbytky vnitřních konstrukcí, sedadla, těla."

Grek: "Chápu. Nějaké zbraně?"

Major: "Vůbec nic. Civilní věci, zdravotnické potřeby, ručníky, toaletní papír."

Grek: "Nějaké dokumenty?"

Major: "Ano, indonéského studenta. Z Thompsonovy univerzity."