Novými přestřelkami ve Slavjansku a údajným útokem na letiště v Mariupolu začal nový týden proruského povstání na východě Ukrajiny. Právě tento týden chce nový ukrajinský prezident Petro Porošenko ozbrojené operace ukončit.
Ve Slavjansku podle zpráv na Twitteru vybuchují bomby a v Mariupolu na jihu Doněcké oblasti prý hoří terminál letiště i sousední vojenská posádka.
Slavjansk, považovaný za hlavní baštu proruských radikálů, v pondělí ráno probudily exploze v centru města.
Podle Vladislava Selezňova, mluvčího štábu "protiteroristické operace" ukrajinské armády, městem projíždějí nákladní automobily s minomety na korbě a snaží se ostřelovat pozice vojáků v okolí města. V areálu jednoho z místních kostelů údajně povstalci instalovali dělostřeleckou baterii.
Rebelové naopak podle agentury RIA Novosti ohlásili, že vládním silám zničili raketomet i se zásobou munice. Ale ostřelování města jednotlivými výstřely z raketometů, houfnic či těžkých minometů nadále pokračuje a jen v pondělí dopoledne si vyžádalo dva životy z řad civilistů.
Nicméně podle serveru newsru.com není jasné, která ze stran je za ostřelování Slavjansku a smrt civilistů odpovědná: Ukrajinci tvrdí, že střílejí jen po vzbouřencích, ale ti prý pálí z kostela i do obytných čtvrtí.
Obyvatele podle serveru trápí i problémy s pitnou vodou, protože zasažený vodovod se dosud nepodařilo opravit, a tak lidé berou vodu z fontán. Bez elektřiny je Slavjansk už skoro týden, nefungují benzinky ani mobily.
Nová základna povstalců
V obci Snižne východně od Doněcku prý vzbouřenci budují po Slavjansku další opěrný bod. Podle armádních kruhů, na které se odvolává server Ostrov, může být základna využita k proražení koridoru, kterým budou do Ruska směřovat uprchlíci a zranění povstalci a zpět na Ukrajinu munice a vojenské posily.
Obrana základny ve Snižném se má vyvarovat chyb, kterých se údajně dopustili vzbouřenci ve Slavjansku. Ten je v pondělí v obklíčení ukrajinské armády. Základna Snižne leží jen asi 20 kilometrů od ruských hranic.
V Mariupolu podle zpráv očitých svědků hoří budova místního letiště a objekty v areálu sousední vojenské posádky. V okolí se ozývají dávky ze samopalů. Bližší podrobnosti o bojových akcích ukrajinská média nepřinesla.
Armádní velení bojové operace v Mariupolu popírá, zprávy o útoku povstalců na letiště jsou prý pouhou propagandou separatistů.
Nový ukrajinský prezident Porošenko se v neděli vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny. Zbraně by podle jeho plánu měly utichnout v tomto týdnu.
Separatisté ale podle ruských médií zareagovali na prezidentova slova s nedůvěrou. Protože jsou pod trvalou palbou vládních sil, pokračují prý v mobilizaci a výcviku dobrovolníků.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí v pondělí ohlásilo, že v třístranné "kontaktní skupině" s ruským velvyslancem a zástupkyní Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dosáhlo "vzájemného porozumění" ohledně klíčových etap Porošenkova mírového plánu pro východní Ukrajinu. Ale podrobnosti ohledně dalších kroků v Doněcké a Luhanské oblasti nesdělilo.
Nicméně úřadující ministr obrany Mychajlo Koval při pondělní návštěvě vojenské nemocnice podle agentury Interfax tvrdil, že "proces přerušení ozbrojeného konfliktu na východě země pokračuje". Zakrátko prý lze čekat "moudrá rozhodnutí" a mír.
Podle ruských médií byli na Ukrajině propuštěni dva reportéři ruské televizní stanice Zvezda, které v pátek u Slavjansku zadrželi bojovníci Národní gardy. Novináři byli údajně podezřelí, že shromažďují informace o postavení jednotek ukrajinské armády.
Podle mluvčího stanice Zvezda ale přijeli na Ukrajinu informovat o Porošenkově inauguraci. V noci na pondělí byli novináři propuštěni, oznámil moskevský rozhlas.
Analytici: Porošenko boje nezastaví
Ani ukrajinští politologové nevěří optimistickým prohlášením nového prezidenta Petra Porošenka, že bojové operace na východě země se podaří zastavit tento týden. Porošenko má podle nich malý manévrovací prostor.
Na jedné straně totiž stojí neústupní proruští separatisté, na druhé západoukrajinské regiony, které chtějí zachovat svrchovanost a národní identitu Ukrajiny. Tlak na prezidenta vyvíjí také kyjevský Majdan.
Podle vojenského analytika Dmytra Tymčuka může mít vývoj tři scénáře. Tím prvním je bleskové vítězství armády, které by se ovšem rovnalo zázraku. Porošenko by musel obměnit celé armádní velení, vhodné lidi ale podle Tymčuka ve svém okolí nemá.
"I kdyby našel geniální stratégy, za týden ukončit protiteroristickou operaci stejně nedokáže. Operační zóna vzbouřenců je příliš široká a bez pevného uzavření hranic může boj s nimi pokračovat donekonečna," soudí ukrajinský analytik.
Druhou variantou je pokračování bojů a souběžné vyjednávání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Šance na ukončení bojů by se zvýšily, pokud by Putin zastavil podporu radikálů a infiltraci ruských bojovníků.
Třetí možností je kapitulace a ztráta Donbasu, který by se stejně jako moldavské Podněstří stal ruským protektorátem.
"Porošenko každopádně vejde do dějin buď jako oslnivý vůdce, který úspěšně vyřešil těžký problém, nebo jako neúspěšný tlachal," uzavírá Tymčuk.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist