Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekla, že Rusko má "velkou odpovědnost" za to, aby pomohlo s mírovým řešením vyhrocené situace na Ukrajině. Oba politici při hodinovém jednání mluvili výhradně o Ukrajině a během rozhovoru podle týdeníku Die Zeit vládla poněkud mrazivá atmosféra.

Merkelová a Putin se sešli v hotelu v Deauville v Normandii, kde se účastní vzpomínkových akcí k 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii. Za přítomnosti Merkelové se Putin také poprvé setkal s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Patnáctiminutové setkání zprostředkoval francouzský prezident Francois Hollande. Porošenko a Putin si podali ruce, schůzka otevírá dveře k tomu, aby Rusko uznalo výsledek ukrajinských prezidentských voleb, tvrdí Hollandův úřad.

„Rozhovor se týkal možných opatření, jak zastavit eskalaci (krize) včetně možnosti, že by Moskva uznala zvolení Porošenka. V následujících dnech budou také diskutovány detaily zastavení bojů,“ uvedl úřad francouzského prezidenta.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se