V Normandii na severozápadě Francie v pátek odpoledne začala příjezdem státníků hlavní vzpomínková akce oslav 70. výročí vylodění západních Spojenců z roku 1944.
Vedle zhruba dvou desítek státníků na tribuně pro čestné hosty nechybí ani zástupci veteránů. Francouzský prezident François Hollande v úvodním projevu zdůraznil, že je třeba si připomínat všechny oběti války, včetně těch německých.
Na vyloďovací pláž Sword do Ouistrehamu se sjela řada šéfů států a vlád včetně britské královny Alžběty II., amerického prezidenta Baracka Obamy, šéfa Kremlu Vladimira Putina, nově zvoleného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče.
Zeman na tribuně zaujal místo vedle Putina. Česká první dáma Ivana Zemanová má po levici německou kancléřku Angelu Merkelovou. Z televizních záběrů je patrné, že ruský prezident a německá kancléřka využili čas zbývající do příchodu zbylých státníků k několika krátkým rozhovorům mezi čtyřma očima. Oba se přitom sešli už dopoledne.
Právě Putin patří vzhledem k ukrajinské krizi mezi nejsledovanější hosty dnešních oslav.
Někdejší vyloďovací pláž s označením Sword se proměnila v obří scénu pro slavnostní vojenské průvody a částečnou rekonstrukci událostí z roku 1944. Dnešním oslavám přeje i počasí.
Hollande jednotlivé státníky, včetně Zemana a jeho ženy, před začátkem slavnosti osobně přivítal a doprovodil je k tribuně. Obama a kancléřka Merkelová, jejichž příchod provázel hlasitý potlesk, se osobně pozdravili s asi tuctem vybraných veteránů.
Hollande v úvodním projevu zdůraznil že je důležité si připomínat oběti vojenské i civilní, a to včetně obětí německých. Zvlášť Hollande vyzdvihl také "odvahu Rudé armády" a její rozhodující příspěvek k vítězství ve druhé světové válce. "Splácíme dluh vzpomínky na všechny oběti nacismu, vojenské i civilní, spojenců i Němců," prohlásil Hollande, který dnešní oslavy označil za výjimečné, jak svým rozsahem, tak i zájmem veřejnosti, který vyvolaly.
6. červen 1944, označovaný jako Den D nebo "nejdelší den", se stal jedním z klíčových okamžiků druhé světové války a přispěl ke konečné porážce nacistického Německa.
Čtvrteční a dnešní oslavy vylodění Spojenců v Normandii zahrnují dohromady na 400 akcí, jichž se účastní desetitisíce lidí včetně pamětníků, válečných veteránů a státníků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist