Dlouho očekávaná smlouva ruského monopolního vývozce plynu Gazprom o dodávkách suroviny do Číny je téměř hotova. Řekl to náměstek ruského ministra energetiky Anatolij Janovskij.

Gazprom o dodávkách plynu do Číny jedná více než 10 let a v dubnu státem ovládaný Gazprom informoval, že by smlouvu chtěl dokončit během května. Gazprom chce plánovaný plynovod do Číny spustit do roku 2020, původně ale počítal s termínem o dva roky dříve. 

"Doufáme, že jednání budou dokončena podle plánu," uvedl Janovskij. "Řekl bych, že kontrakt je tak z 98 procent hotov," řekl jen několik dní před návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina v Číně.

Ruská monopolní firma disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii.

Zprávy o blížícím se uzavření smlouvy o dodávkách plynu do Číny se objevují v době, kdy napětí mezi Ruskem a Ukrajinou vyvolává obavy o budoucnost dodávek plynu do Evropy. Ukrajina podle nedávného vyjádření Gazpromu za ruský plyn dluží celkem 3,51 miliardy dolarů.

Janovskij v pondělí řekl, že Moskva je připravena s Ukrajinou o plynu dál jednat pouze tehdy, až Kyjev dluh za plyn uhradí.