Ruští pohraničníci se večer prý zmocnili ledoborce ekologické organizace Greenpeace. Loď s aktivisty připlula do moří na severu Ruska, aby protestovala proti rozbíhající se těžbě ropy a plynu v arktických končinách.
"Ozbrojení muži s automatickými zbraněmi se právě spustili z vrtulníku na palubu ledoborce Arctic Sunrise. Začal ozbrojený útok," ohlásila ruská odbočka Greenpeace. Zpráva dosud nebyla potvrzena z dalších zdrojů.
K incidentu podle Greenpeace došlo nedaleko těžební plošiny v Pečorském moři, tedy v jihovýchodní části Barentsova moře.
Ostraha koncernu Gazprom ve středu zadržela na těžební plošině Prirazlomnaja, jejíž provoz chce Gazprom spustit na přelomu roku, čtyři aktivisty Greenpeace. Dva z nich, Švýcar a Fin, jsou podle kolegů "nelegálně zadržováni" na lodi pohraniční stráže; ta v Rusku spadá pod tajnou službu FSB.
Zatčení svých občanů potvrdily velvyslanectví Švýcarska a Finska s tím, že diplomaté jsou v kontaktu s ruskými úřady, aby problém urovnali.
Ruské ministerstvo zahraničí počínání Greenpeace odsoudilo. "Agresivní a provokativní akce ekologických aktivistů by mohly zavinit smrt lidí či jiné vážné důsledky," uvedlo v prohlášení.
Greenpeace zase obvinilo pohraničníky FSB, že ekology ohrozili varovnými výstřely, vypálenými těsně vedle nafukovacích člunů s aktivisty. Pohraničníci prý také několik člunů rozřezali.
FSB na oplátku obvinilo kapitána Arctic Sunrise, že bránil mužům zákona v prohlídce plavidla. "Kapitán zvýšil rychlost plavidla a svými manévry ohrozil životy pohraniční stráže. Ti proto vypálili varovné výstřely."
Na plošinu se pokoušela vyšplhat skupina čtyř mužů. Dva z nich příslušníci ostrahy zadrželi, ostatním dvěma se podařilo k vrtnému zařízení proniknout a připoutat se k němu provazy. Zůstat tam prý chtějí tak dlouho, jak jen to bude možné.
Těžba ropy v Barentsově moři měla podle původních plánů začít už loni, ruská těžební společnost ji ale kvůli protestům ochránců životního prostředí odložila. Podle Greenpeace není Rusko schopno při těžbě zajistit ochranu okolních vod a zabránit jejich zamoření ropou.
S nalezištěm při ústí Pečory Gazprom spojuje velké plány, do roku 2019 tam má denní těžba ropy dosáhnout hranice 120.000 barelů. Společnost Gazprom Něfť, dceřiná firma státního monopolu Gazprom, do projektu investovala už tři miliardy dolarů (57 miliard korun). Další zhruba stejnou částku má v plánu vydat v příštích letech.
Kreml nyní označuje "rozvoj Arktidy" za strategickou prioritu země.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist