Běloruský režim nechal před začátkem světového šampionátu v hokeji zadržet skupinu opozičních aktivistů, kterým soud vyměřil tresty vězení až na několika týdnů.

Není jasné, o kolik lidí jde - agentura AP uvádí 16 lidí, běloruská nevládní organizace hájící lidská práv Viasna mluví o 28 jménech.

Podle oponentů prezidenta Alexandra Lukašenka se jeho režim pokouší předejít možným protestům ve chvíli, kdy je na zemi upřena pozornost světových médií.

Organizace Viasna tvrdí, že aktivisté byli uvězněni na deset až 26 dnů a soud je poslal za mříže z čistě smyšlených důvodů, jako je výtržnictví či neuposlechnutí příkazu policistů.

Řadu dalších oponentů prý režim přiměl na dobu trvání šampionátu opustit metropoli. "Dali mi jasně najevo, že buď pojedu do 3. června do Berezina, což je městečko 100 kilometrů od Minsku, nebo půjdu do Akrestsiny - to je zase věznice v Minsku. Vybral jsem si Berezino," napsal na svém facebookovém profilu aktivista Pavel Vinogradov, který byl v minulosti několikrát ve vězení.

Není fanoušek jako fanoušek

V běloruských věznicích jsou již delší dobu desítky lidí, které běloruská opozice i Západ považují za politické vězně.

Za pronásledování opozice a zneužívání justičního systému uplatňuje EU proti Bělorusku dlouhodobé sankce. Poprvé je zavedla už v 90. letech a počet osob, kterých se týkají, se od té doby neustále rozšiřuje. Loni Brusel prodloužil sankce do letošního října, postih zahrnuje bezmála 250 lidí.

Podle serveru Index, který sleduje dodržování svobody slova ve světě, znemožnil před šampionátem běloruský režim vstup do země i některým zahraničním aktivistům hájícím lidská práva.

Ve středu byl například na minském letišti zadržen Švéd Martin Uggla. A to navzdory tomu, že v Bělorusku oficiálně platí pro hokejové fanoušky se vstupenkou dočasný bezvízový režim.