Na Krymu v neděli proběhlo referendum, které má potvrdit rozhodnutí tamního parlamentu z 6. března o připojení k Rusku. Výsledek hlasování, jehož legitimitu neuznává Kyjev ani západní státy, je podle řady ohlasů kvůli převážně ruskojazyčnému obyvatelstvu a přítomnosti ruských ozbrojených sil předem daný.

Volební komise zatím sečetla polovinu volebních lístků. Pro připojení Krymu k Ruské federaci se vyjádřilo 95,5 procent lidí, konečné výsledky se čekají ještě v neděli večer. Volební účast dosáhla podle předsedy volební komise Mychajla Malyševa 82,17 procent. Přestože zatím nebyl vyhlášen oficiální výsledek referendech, proruští obyvatelé Krymu už začali pořádat oslavy.

Krymský premiér Sergej Aksjonov řekl, že v pondělí se sejde krymský parlament a oficiálně požádá Rusko, aby začlenil Krym do Ruské federace. 

Výsledky krymského referenda nehodlají uznat USA, EU, Velká Británie ani Francie. Referendum považují za nelegální. 

Přes vypjatou situaci se ministerstva obrany Ukrajiny a Ruska podle agentury Reuters dohodla na příměří do 21. března. Během této doby ruské síly na poloostrově nepodniknou žádné akce proti ukrajinským vojenským zařízením. Podle agentury Reuters o tom informoval ukrajinský ministr Ihor Teňuch na okraj odpoledního zasedání ukrajinské vlády.

Ukrajina v referendu přesto může jenom tratit. Hlasovací lístky nepočítaly s tím, že by Krym mohl zůstat součástí země stejně jako doposud. Voliči se rozhodovali mezi dvěma volbami, z nichž ani jedna ale fakticky neznamená odmítnutí připojení k Rusku. Jedna zní: Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace? A druhá: Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?

Rozdíl mezi nimi ve skutečnosti příliš velký není. Ústava z roku 1992, přijatá v době rozpadu SSSR, už na Krymu dávno neplatí. Krymu dávala mimořádně rozsáhlou autonomii až do oddělení od zbytku země. Ruská kontrola nad poloostrovem se proto podle referenda zdá nevyhnutelná.

V Sevastopolu, kde má základnu pronajatou od Ukrajiny ruská Černomořská flotila, se podle agentury AP vytvořily fronty čekajících voličů ještě před otevřením hlasovacích středisek. V jednom z nich prý odevzdalo hlas během prvních patnácti minut na 70 lidí. Agentura ITAR-TASS s odvoláním na informace pozorovatelů v různých střediscích uvedla, že velký zájem o referendum je všude na Krymu.

"Dnes je významný den pro celý Krym, Ukrajinu a Rusko," řekla AP jedna z hlasujících Sevastopolanek Manita Meščinovová. "Myslím, že lidé očekávají, že většina bude hlasovat 'ano'. To znamená, že lidé věří... že potřebují být s Ruskem," dodala.

Po otevření volebních středisek přišla podle agentury AFP hlasovat asi dvacítka lidí i v Bachčisaraji, hlavním městě krymských Tatarů, kteří jsou pro setrvání Krymu při Ukrajině.

Krym hlasuje za...! - čtěte ZDE

Moskva se kvůli referendu dostala pod silný tlak Západu. Bez ohledu na možné sankce ale odmítla spolupracovat. Americký ministr zahraničí John Kerry se nechal slyšet, že pokud Rusko referendum nezastaví, podniknou Spojené státy a EU vůči Moskvě sérii tvrdých kroků. Čekat se prý dají už v pondělí. 

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov nicméně v sobotním telefonickém rozhovoru s Kerrym trval na tom, že referendum je v souladu s mezinárodním právem. Podle prohlášení zveřejněného dnes na webu ministerstva zároveň uvedl, že výsledky hlasování by měly být "výchozím bodem pro určení budoucnosti poloostrova".

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:56
Shrnutí nejdůležitějších sobotních událostí

- Rusko vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN o nezákonnosti krymského referenda.

- V Moskvě se sešly desítky tisíc protestujících na podporu míru na Ukrajině a proti prezidentovi Putinovi. Stejně tak se shromáždili i provládní demonstranti.

- Osm jednotek čítajících přes 120 ruských vojáků obsadilo stanici Strilkove v Arbatské šipce, zhruba pět kilometrů od Krymu.

- Ukrajina obvinila Rusko z vojenské invaze na jihovýchodě země.

- 21. března Ukrajina a Evropská unie podle premiéra Jaceňuka podepíšou politickou část asociační dohody.

08:58
Přímo na Krymu je zpravodaj Hospodářských novin Ondřej Soukup
09:04
Volební místnosti v barvách krymské vlajky hovoří jasně o preferencích jejich organizátorů
09:09
Ministři zahraničí EU budou v pondělí jednat o sankcích proti Rusku

Evropská unie už dříve varovala, že prosadí tvrdé sankce vůči ruským představitelům, pokud se referendum vůbec uskuteční. Kvůli tomuto problému se setkají v pondělí v Bruselu ministři zahraničí členských států unie. 

09:33
Krymští obyvatelé nemají možnost hlasovat pro zachování stávajícího statusu poloostrova

Na hlasovacím lístku v plebiscitu mohou Ukrajinci žijící na Krymu zaškrtnout dvě možnosti. Jsou-li pro sjednocení Krymu s Ruskou federací, nebo preferují-li obnovení ústavy z roku 1992 a postavení Krymu jako součásti Ukrajiny.

Druhá možnost se na první pohled nezdá nijak záludně. Avšak v roce 1992 měl Krym mnohem více pravomocí, než je tomu dnes. Mimo jiné mohl poloostrov navazovat vztahy s dalšími státy, Rusko nevyjímaje, dle vlastní libosti. Jedná se tak o pomalejší integraci Krymu do Ruské federace.Hlasovací lístek referenda na Krymu

09:47
Volit prý mohou i ruští občané

Podle Oleksandra Černěnka z monitorující neziskové organizace Ukrajinská voličská komise v referendu volí i občané Ruska. Řekl to v telefonickém rozhovoru pro kyjevskou televizi.

10:04
Takto vypadá dozor nad pořádkem při volbě v plebiscitu
10:21
Na voliče nikdo netlačí, říká krymský premiér

K referendu se vyjádřil i krymský ministerský předseda Sergej Aksjonov. "Cítím se skvěle. Lidé svobodně volí a ve volebních místnostech nedochází k žádným problémům. Nikdo na voliče netlačí," řekl pro ukrajinskou agenturu Interfax.

11:12
První předběžné výsledky referenda budou známy v 21.30 SEČ
11:41
Rusko dál posílá na Krym vojáky, tvrdí ukrajinský ministr obrany

Rusko pokračuje v přesunu svých vojáků na Krym a nyní jich tam má už asi 22 000. Porušilo tím normy mezinárodního práva i dvoustranné dohody. V rozhovoru, který dnes na svém webu zveřejnila agentura Interfax-Ukrajina, to řekl ukrajinský ministr obrany Ihor Teňuch.

"Bohužel, během krátké doby tento početní stav vyskočil z 12 500 na 22 000. To je hrubé porušení dvoustranných dohod mezi Ukrajinou a Ruskem a také důkaz toho, že Rusko poslalo na Krym svoje vojenské jednotky nezákonně," uvedl Teňuch.

11:50
Volební místnosti v ruských barvách

Ondřej Soukup vyfotil vchod do volební místnosti na Krasnoarmejské ulici v Jaltě.

1969274 10151984710225869 1517017786 n

12:46
Účast v referendu trhá rekordy

Podle zpravodajství britského BBC k referendu přišlo za 6 hodin skoro 50% lidí. Odvolává se na informace od volebního úředníka Michaila Malyška, který označil účast za rekordní.

Ruský portál Russia Today uvádí, že v Sevastopolu do 12. hodiny tamního času k volbám přišla bezmála polovina voličů. 

12:51
Stovky proruských voličů míří k volbám, píše BBC
12:56
Britský novinář Graham Phillips vyfotil ukrajinské vojáky připravené 20 kilometrů od Krymu
13:15
Šarapatka: Krymské referendum je spíš o nostalgii po SSSR

Referendum o připojení Krymu k Rusku je bez jakýchkoli incidentů a za velkého zájmu ruskojazyčného voličstva. Informují o tom agentury s odvoláním na pozorovatele po celém poloostrově. Stejné dojmy popsal ČTK i poslanec za hnutí Úsvit Milan Šarapatka, který hlasování sleduje v jihokrymském městě Sudaku.

"Musím říct, že je tady absolutní klid. Není tu žádná vojenská přítomnost, žádný nátlak. Já to vnímám tak, že to berou jako takové povyražení. Chodí hlasovat poměrně masivně i s dětmi, které vhazují hlasovací lístky," vylíčil Šarapatka v telefonickém rozhovoru.

13:30
Největší problém je devalvace měn, říká o situaci firmy Juta způsobené krymskou krizí podnikatel roku Hlavatý

Pro největší českou textilní společnost Juta je Rusko jedním z důležitých odbytišť výrobků. Zisk z Ruska za loňský rok dosáhl čtvrt miliardy korun, proto Juta monitoruje situaci způsobenou krymským referendem.

"Spoléháme na to, že obě strany dosáhnou kompromisu. Nepřerušili jsme obchody, největším problémem pro nás je devalvace rublu a hřivny," řekl v Otázkách Václava Moravce na ČT generální ředitel Juty Jiří Hlavatý. V případě sankcí vůči Rusku by podle něj firma musela co největší část zboží vyváženého do Ruska přesunout na západní trhy.

13:49
Ruští vojáci rozmístili protitankové miny a házeli granáty do vody vedle ukrajinských lodí

Ruské bezpečnostní složky podle agentury UNIAN házely granáty do vody vedle lodí ukrajinského námořnictva v sevastopolské zátoce. Kromě toho také rozmístily tucet protitankových min před základnou ukrajinské vojenské posádky v krymském městě Feodosija. Agentura se odvolává na zdroje z ukrajinského námořnictva.

13:51
Ministerstva obrany Ukrajiny a Ruska se podle agentury Reuters dohodla na příměří do 21. března. Prohlásil to úřadující ukrajinský ministr Teňuch
14:00
3 nejdůležitější události nedělního dopoledne na Krymu

- Začalo referendum o odtržení ukrajinského poloostrova a možném připojení k Ruské federaci.

- Účast v plebiscitu je podle krymských úřadů rekordní. Za prvních šest hodin našlo cestu do volebních místností bezmála 50 procent lidí. Údajně mohou volit i občané Ruska.

- Ministři obrany Ukrajiny a Ruska se dohodli, že obě země uzavřou na Krymu příměří do 21. března. Během této doby ruské síly na poloostrově nepodniknou žádné akce proti ukrajinským vojenským zařízením.

14:08
Ne úplně povzbuzující zpráva pro odpůrce odtržení Krymu od Ukrajiny
14:18
Volby v centru krymských Tatarů

Reportér Ondřej Soukup je v Bachčisaraji, centru krymských Tatarů. "Ve tři odpoledne účast přes 60 procent," píše na Facebooku.

1098189 10151984910330869 1467072658 n

14:43
Putin: Eskalaci napětí způsobují radikálové

Ruský prezident Vladimir Putin řekl německé kancléřce Angele Merkelové, že je znepokojen eskalací napětí v jižní a jihovýchodní části Ukrajiny. Způsobují ji podle něj radikální skupiny. O vyjádření Kremlu informuje agentura Reuters.

14:47
Pozice ruského dělostřelectva u Armjansku, kde je přechod mezi Krymem a Chersonskou oblastí
14:54
Hackeři napadli webovou stránku referenda

Podle ruského portálu Russia Today zahltili američtí hackeři oficiální stránku krymského referenda tak, že spadla. Odvolává se na zdroje z krymské administrativy. Ministr informací a masové komunikace Dmitrij Polonskij prohlásil, že útok byl směřován z Illinoiské univerzity.

15:29
Rozhodnutí o další přítomnosti mise OBSE padne v pondělí

Podle agentury Reuters se o misi OBSE rozhodne v pondělí ve Vídni. Podle prohlášení německé vlády to ruský prezident Putin vítá. 

15:37
Na Krymu zmizeli tři lékaři

Podle Červeného kříže zmizeli na Krymu tři lékaři. Skupina byla údajně zajata a nekomunikuje. 

15:44
Na Krymu zmizeli tři zdravotníci

Podle Červeného kříže zmizeli na Krymu tři zdravotníci. Skupina byla údajně zajata a nekomunikuje. 

15:44
BBC: Proruští protestující v Doněcku ovládli centrum bezpečnostních sil

Podle zpravodaje BBC Stevea Rosenberga proruští protestující v Doněcku ovládli sídlo bezpečnostních sil. Požadují propuštění zadrženého separatisty Pavla Gubareva.

15:46
Mluvčí Kremlu: Rusko nebude měnit svou politiku na základě kritiky

Podle mluvčího Kremlu není důvod k tomu, aby Rusko měnilo svou zahraniční politiku na základě kritiky zemí G8. S odvoláním na agenturu ITAR-TASS přinesla informaci agentura Reuters. 

"Jakákoli prohlášení nejsou důvodem k politickým změnám," řekl Dmitrij Peskov.

15:53
Účast přesáhla 63 procent

Podle volební komise na Krymu dosáhla účast referenda už 63 procent. Na Twitteru o tom informoval Nick Schifrin, reportér Al Jazeera America. 

16:54
BBC: Televizní štáb Al Jazeery napaden

Podle serveru BBC byl na Krymu napaden televizní štáb Al Jazeery. Členové takzvané domobrany mu chtěli zabránit, aby natáčel ve městě Alušta na jihu pooostrova. 

16:57
Protestující v Doněcku opouštějí budovu bezpečnostních sil

Proruští demonstranti opustili budovu bezpečnostních sil v Doněcku. Podle serveru BBC zachytil korespondent ukrajinské agentury Interfax, jak se dav okolo tisíce lidí přesouvá k největší ukrajinské ocelářské společnosti.

17:02
V Simferopolu už slaví

Podle německé reportérky Mareike Adenové se v hlavním krymském městě Simferopolu už slaví připojení k Rusku. 

17:04
EU neuzná výsledky krymského referenda

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso a předseda Evropské rady Herman Van Rompuy ve svém nedělním prohlášení řekli, že krymské referendum je nelegitimní a nelegální. Jeho výsledky Evropská unie neuzná. 

Představitelé EU také vyzvali Rusko, aby stáhlo své ozbrojené síly na stejný počet, jaký byl na Krymu před vypuknutím krize na Ukrajině.

O možných opatřeních proti Rusku rozhodnou ministři zahraničí EU v pondělí na setkání v Bruselu.  

17:21
Krymské referendum nehodlají uznat ani USA

Spojené státy sdělily Rusku, že nebudou akceptovat výsledky krymského referenda. Řekl to americký ministr zahraničí John Kerry. 

Kerry ve svém telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem vyzval Rusko, aby podpořilo ukrajinskou ústavní reformu, která by chránila práva menšin, jako je rusky mluvící populace na Krymu.

17:22
Krymské turistické destinace snižují ceny o třetinu. Ministryně turistiky chce zachránit letošní sezonu

soukup ondrej"Jednali jsme s řediteli všech sanatorií, velkých hotelů a dohodli jsme snížení cen o třetinu. Musíme dumpingovat, to je jasné. Další otázka je doprava. Většina lidí k nám jezdila vlaky přes území Ukrajiny. Teď jim nemůžeme zaručit bezpečnost. Proto jednáme s Aeroflotem a dalšími leteckými společnostmi, aby výrazně snížily ceny. Dohromady by to mělo přesvědčit rekreanty, aby přijeli."

Jelena Jurčenková, krymská ministryně turistiky a lázeňství, o snaze zachránit letošní turistickou sezonu na Krymu. Turistika je základem tamní ekonomiky.

Celý rozhovor Ondřeje Soukupa s ministryní čtěte v zítřejších Hospodářských novinách.

17:31
V Charkově pálí ukrajinské knihy

Proruští demonstranti začali v Charkově pálit ukrajinské knihy.

18:02
Končí paralympiáda v Soči

Dnes večer proběhne slavnostní zakončení paralympijských her v Soči. Ruský prezident Putin před ceremoniálem poděkoval sportovním funkcionářům, že nemíchali paralympiádu s politikou. 

18:12
Hodina do výsledků volebního průzkumu
18:17
Ukrajina ohlásila zpřísnění na hranicích s Ruskem

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk oznámil zpřísnění na hranicích s Ruskem. Během mimořádného zasedání ministrů Jaceňuk také podle serveru Kyjev Post oznámil, že východní hranice Ukrajiny byla téměř zavřená. 

Vstup na Ukrajinu byl odepřen několika Rusům kvůli podezření, že byli vysláni na Ukrajinu, aby vyvolávali demonstrace nebo vyvolávali násilí. 

18:25
V Sevastopolu byla 80procentní účast už kolem oběda

Podle volebního komisaře v Sevastopolu dosáhla volební účast kolem 80 procent už kolem oběda.

"Nevíme, jak lidé volili, protože je jejich právo se rozhodnout a dozvíme se to, až spočítáme všechny hlasy, ale voliči jsou aktivní jako nikdy předtím," řekl. 

18:30
Podle krymského premiéra Sergeje Aksjonova přesáhla zatím volební účast 70 procent

Volební účast v referendu přesáhla 70 procent. Podle serveru Ukrajinska pravda to oznámil krymský premiér Sergej Aksjonov. Do uzavření místností zbývá zhruba hodina. 

19:02
VIDEO: Krymští Tataři jsou nespokojení s referendem

BBC na svých stránkách zveřejnilo video, na kterém Tatar Nariman z krymského města Bachčisaraj vysvětluje, proč mají obavy z krymského referenda. 

Tataři jsou nespokojení především se dvěma možnostmi, které jsou jim v referendu nabízeny. 

Video zde.

19:07
Podle prvních odhadů se 93 procent lidí v referendu vyslovilo pro připojení k Rusku
19:23
USA: Rusko bude muset čelit dalším sankcím

Podle Bílého domu Rusko porušilo mezinárodní právo a bude muset čelit dalším sankcím. Pořádání referenda je nebezpečné a destabilizující. Napsala to agentura Reuters.

19:28
K Rusku se připojíme co nejdříve

Krymský premiér Sergej Aksjonov v reakci na první odhady výsledků krymského referenda prohlásil, že Krym se k Rusku připojí, co nejdříve to bude možné. 

19:30
Volební místnosti se uzavřely

Už půl hodiny probíhá sčítání hlasů. Podle prvních odhadů se pro připojení k Rusku vyjádřilo 93 procent lidí. Volební místnosti se uzavřely v 19 hodin středoevropského času. 

19:30
Výsledky budou zveřejněny za dvě a půl hodiny

Šéf volební komise očekává, že volební výsledky budou oznámeny během 2 a půl hodiny. 

19:47
Agentury: Účast v referendu okolo 80 procent

Podle ruských zpravodajských agentur byla volební účast okolo 80 procent. 

19:50
Referendum neuzná ani Velká Británie

Britský ministr zahraničí William Hague sdělil, že Velká Británie stejně jako EU a USA neuzná krymské referendum. To je podle něj v rozporu s ukrajinskou ústavou i výzvami mezinárodního společenství. 

20:11
Krym v pondělí požádá Rusko o začlenění

Krymský premiér Sergej Aksjonov podle agentury Interfax prohlásil, že krymský parlament se sejde v pondělí a požádá ruského prezidenta, aby začlenil Krym do Ruské federace. 

20:20
V Simferopolu se slaví

V krymském hlavním městě Simferopolu oslavují tisíce lidí. Podle prvních odhadů se 93 procent účastníků referenda vyslovilo pro připojení k Rusku. 

20:25
Francie: Krymské referendum je nelegální

Rusko musí uznat ukrajinskou suverenitu a územní celistvost. Krymské referendum je nelegální a v rozporu s ukrajinskou ústavou, vyjádřil se k výsledkům referenda francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

Rusko by podle něj mělo okamžitě přijmout opatření, které by omezily zbytečné a nebezpečné napětí na Ukrajině. 

20:34
Rusko: Gratulujeme Krymu ke skvělému výsledku

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin pogratuloval podle serveru BBC Krymu ke skvělému výsledku krymského referenda. Podle Rogozina je to velký den.

"Celým svým srdcem blahopřeji krymským obyvatelům a všem mým spoluobčanům k velkému dni ve znamení vítězství pro našeho národního ducha a jednotu. Sláva Rusku," řekl Rogozin. 

20:44
Očekávání výsledků na Leninově náměstí v krymském hlavním městě Simferopolu

Referendum o Krymu

20:52
Na průběh referenda si nikdo nestěžoval

Předseda volební komise Mychajlo Malyšev oznámil, že neobdržel žádné stížnosti na průběh referenda. 

21:10
Volební účast byla 82,17 procenta

Předseda volební komise Mychajlo Malyšev zveřejnil výsledky volební účasti. V referendu hlasovalo 82,17 procent lidí.

21:21
Zaorálek: Připomíná mi to naše volby před rokem 89

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který je momentálně v Bruselu, je krymské referendum nelegitimní.

"Tyto vysoké počty, mimo jiné i počtu doažení účastníků, mi připomínají naše hlasování před rokem 89. Já nemohu než zopakovat, že pokládám to referendum za nelegitimní," řekl v České televizi

21:24
Zpracováno 50 procent lístků, pro připojení k Rusku je zatím 95,5 procenta

Volební komise oznámila, že 95,5 procent voličů se v referendu vyjádřilo k připojení k Ruske federaci. Zpracováno je 50 procent lístků. 

21:42
Putin Obamovi: Referendum je v souladu s mezinárodním právem

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je krymské referendum v souladu s mezinárodním právem. Řekl to americkému prezidentovi Baracku Obamovi v telefonickém rozhovoru.

Navzdory rozdílným názorům je podle Putina důležité společně najít způsob, jak stabilizovat situaci na Ukrajině. Mise OBSE by měla navštívit všechny regiony na Ukrajině.

Podle Putina také ukrajinští představitelé přehlížejí násilí páchaném na ruskojazyčných obyvatelích Ukrajiny. 

21:56
Tataři se obávají, že budou znovu deportováni

Podle vůdce Krymského tatarského národního shromáždění Refata Čubarova panuje mezi Tatary obava, že pokud se Krym připojí k Rusku, by mohli být znovu deportování z regionu.

"Snažíme se zabránit jakémukoli etnickému násilí. OSN a Evropská rada by měla hledat mírové řešení této krize," řekl serveru BBC.

22:29
BBC: Lídři krymského parlamentu dorazili na Leninovo náměstí v Simferopolu

Podle serveru BBC dorazili na Leninovo náměstí v krymském hlavním městě Simferopolu lídři krymského parlamentu. Přivítal je nadšený dav. Podle reportéra BBC budou oslavy pokračovat dlouho do noci.

22:43
FOTO: Fotbaloví fanoušci během zápasu mezi Dynamo Kyjev a Tavrivya Simferopol

Fotbaloví fanoušci během zápasu mezi Dynamo Kyjev a Tavrivya Simferopol

23:11
Oficiální výsledky referenda budou oznámeny ráno

Krym i nadále sčítá hlasy z dnešního referenda. Podle posledních informací byla sečtena polovina hlasů a o připojení k Rusku stojí 95,5 procent voličů. Oficiální výsledky vyhlásí Krym v pondělí ráno. Děkujeme Vám za pozornost, pro dnešek on-line zpravodajství ukončujeme.