Vojtěch Boháč pobývá od září v krymském Simferopolu, umožňuje mu to univerzitní program Erasmus. Student politologie brněnské Masarykovy univerzity už předtím strávil rok v Rusku. Na Krymu se rozhodl zůstat a pozorovat cestu autonomní republiky, o kterou se přetahují na jedné straně Kyjev a Západ, na druhé straně Putinovo Rusko. Své postřehy Boháč uveřejňuje na Facebooku i na svém blogu.
"Projevy nesouhlasu s referendem jsou na Krymu minimální. Krymští Tataři mají špatné zkušenosti s tím, že byli v roce 1945 odsouzeni za kolaboraci s fašismem a byli vyhnáni z Ruska do střední Asie kvůli něčemu, co udělala jen malá část z nich. Teď se bojí, že kdyby něco udělali, tak to bude použité jako záminka a stane se jim zase něco špatného," popisuje Boháč v rozhovoru pro IHNED.cz.
Co vaši ostatní spolužáci? Zůstávají na Krymu jako vy?
Většina zahraničních studentů z Krymu odjela. Pod programem Erasmus Mundus nás tu studovalo šest. Tři Litevky tady byly jen půl roku, takže odjely poté, co jim skončil semestr. Pak tu byl ještě jeden Polák a Češka, ale ti odjeli, protože současná situace je nestabilní.
Ostatní zahraniční studenti jsou hlavně z Ázerbájdžánu, někteří pocházejí z Afriky. Většina jich také odjela, protože se bojí. Na Krymu moc zahraničních studentů nezůstalo.
Vy se nebojíte?
Já se nebojím, mě to nějakým způsobem láká. Vím, že ve škole toho po nás teď nebudou moc chtít. Píšu tu do ukrajinských novin v ruštině o tom, jak se mi tady žije. Přijde mi to jako zajímavá zkušenost a chci získat zase nějaký nový pohled na místo, kde se něco děje.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.