Situace v Kyjevě se po krvavých úterních událostech neuklidnila ani v noci na středu. Podle nejnovější bilance si násilnosti vyžádaly nejméně 20 mrtvých, mezi zabitými je údajně i novinář.

V noci se bez výsledků uskutečnila schůzka představitelů opozice s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Janukovyč, kterého telefonicky vyzval americký viceprezident Joe Biden ke stažení vládních sil z kyjevských ulic, chce, aby se opozice zřekla radikálů. Násilnosti se mezitím rozšířily i do západoukrajinských měst.

Na centrálním kyjevském náměstí Nezávislosti po celou noc docházelo k potyčkám mezi demonstranty a policií, která měla na místě vodní děla. Dav kolem barikád vytvořil hořící val, aby zabránil jednotkám proniknout do středu náměstí. Vzduchem létaly dělobuchy i dlažební kostky.

V plamenech se v noci ocitlo také sídlo odborů, které je jednou z dominant Majdanu, jak se náměstí Nezávislosti říká, a které si za svou centrálu zvolila opozice. Hasičům se část požáru podařilo uhasit, několik lidí také evakuovali.

Mezitím se uskutečnila bez hmatatelných výsledků mimořádná noční schůzka opozičních předáků Vitalije Klička a Arsenije Jaceňuka s Janukovyčem. Podle Klička není prezident "schopen adekvátně na nynější situaci reagovat".

Kličko trvá na tom, aby vláda stáhla z ulic policejní jednotky, Janukovyč zase pohrozil představitelům opozice, že s nimi bude "hovořit jinak", pokud se nezřeknou radikálů. Prezident radikálně naladěné demonstranty označil za kriminálníky, kteří budou souzeni. Zároveň řekl, že je ještě čas konflikt zastavit.

Dopoledne by se měla uskutečnit již dříve oznámená Janukovyčova schůzka s opozicí, zda se ale skutečně odehraje, není jasné. Setkat by se měla ale vláda, jednání bude s vyloučením novinářů.

Počet obětí nepokojů v Kyjevě zřejmě překročil dvacítku. Některá média uvádějí až 22 mrtvých, z nichž nejméně sedm je policistů. Opozice na Twitteru uvedla, že zastřelen byl i novinář listu Vesti Vjačeslav Veremij. Úřady hovoří o nejméně 500 zraněných, lékaři sympatizující s opozicí uvádějí dvojnásobné číslo.

Násilnosti se během úterý rozšířily i do západoukrajinských měst Ivano-Frankivsk, Lvov, Ternopil či Rivne. Dav zde vzal útokem policejní stanice, sídla samospráv či úřady prokurátorů.

 
 
Během dosavadních střetů skončilo v nemocnicích podle vládních údajů na 160 příslušníků pořádkových sil, 35 z nich je ve vážném stavu. Celkem vyhledalo podle Interfaxu ošetření více než 180 policistů, z nichž zhruba 40 utrpělo střelná zranění.

Organizátoři opozičního pochodu přitom vyzývali z tlampačů účastníky demonstrace, aby upustili od násilných akcí a neútočili na policii. Jejich výzvy ale zanikají v explozích dělobuchů a ve skandování protivládních hesel.

Maskovaní útočníci vytrhali v ulicích přilehlých k parlamentní budově dlažební kostky a zasypali jimi policejní kordony. Příslušníci pohotovostních jednotek obsadili budovy v okolí parlamentu a na vzbouřený dav házeli granáty ze střech.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se