Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se ve čtvrtek sešel s předsedou parlamentu Volodymyrem Rybakem. Po schůzce oznámil, že je pro svolání mimořádné parlamentní schůze, která by projednala nynější krizovou situaci v zemi.

"Víte, že nepokoje, které se objevily v poslední době, byly doprovázeny násilím, krveprolitím a žhářstvím. Současná situace proto vyžaduje okamžitou dohodu," prohlásil prezident podle tiskové služby jeho úřadu, píše deník Kyjev Post.

Jednání s opozicí, které prezident vede, je podle Janukovyče jen součástí řešení politické krize. "Druhou část je třeba přenést na parlamentní půdu. Návrhy, které padnou během mého jednání (s opozicí) a které předloží i sami poslanci, je třeba posoudit v parlamentu," řekl Janukovyč.

Sněmovna musí jednat i přesto, že poslanci jsou v současné době na parlamentních prázdninách. Podle Rybaka by se poslanci měli sejít příští týden a na pořadu jednání by mohla být i demise vlády.

Kličko dojednal příměří

Mezitím jeden z lídrů ukrajinské opozice Vitalij Kličko dojednal příměří mezi radikálními demonstranty a těžkooděnci, kteří už čtvrtý den v centru Kyjeva svádějí boje na improvizovaných barikádách.

Klid ve středu města má trvat po dobu jednání opozičních vůdců s prezidentem Viktorem Janukovyčem, jehož první kolo se konalo ve středu. Jednání pokračovalo ve čtvrtek.

Opozici vidí po čtvrtečním jednání velké šance na skončení krveprolévání v Kyjevě. "Dali jsme si za cíl ukončit krveprolévání a šance na to jsou velmi silné, řekl jeden z členů opozice Arsenij Jaceňuk.

Kličko také demonstrantům oznámil, že prezident dostal 24 hodin na to, aby opozičním předákům vyšel vstříc. Pokud to neudělá, přejde opozice do defenzivy.

Kličko dopoledne v napjaté atmosféře jednal s veliteli pohotovostních oddílů Berkut a jednotek ministerstva vnitra, které vláda do centra Kyjeva povolala. Dojednané příměří podle ukrajinského tisku radikálové na barikádách vcelku respektují. Už v poledne Kličko vyzval občany Ukrajiny, aby zahájili varovnou stávku.

Opozice zvolila alternativní vládu

S vůdci opozice Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem jednal ukrajinský prezident poprvé ve středu odpoledne. Otázku předčasných voleb či zrušení kontroverzních zákonů, které mají za cíl omezit protivládní protesty, se vyřešit nepodařilo. I tak šlo ze strany Janukovyče o velký ústupek. S lídry opozice se do té doby odmítal sejít.

Kličko následně na večerním shromáždění desítek tisíc protestujících na Náměstí svobody prohlásil, že Janukovyč má 24 hodin na vypsání předčasných voleb, což je podle něj jediné možné nekrvavé východisko. A varoval: "Nepřijde-li prezident zítra na schůzku, přejdeme do ofenzivy. Jiné cesty není." 

Tvrdý slovník na adresu demonstrantů zvolil ve středu premiér Azarov, považovaný ze rozhodného stoupence sblížení s Ruskem. "Teroristé z Majdanu (Náměstí nezávislosti) se zmocnili desítek lidí a bijí je. Tito zločinci se za své jednání musejí zodpovídat," prohlásil Azarov na zasedání vlády.

Naděje na shodu mezi trojicí lídrů protestů a vládními představiteli nejsou velké. Opozice už vytvořila vlastní alternativu k současné vládě - Lidovou národní radu. Prezídium tvoří právě Kličko, Ťahnybok a Jaceňuk.

Živý přenos Espreso.tv z kyjevských protestů:

Šéf Lvovské oblasti rezignoval pod nátlakem davu

Převzetí moci ve čtvrtek v západoukrajinském Lvově ohlásil dav demonstrantů, který obsadil sídlo šéfa Lvovské oblasti a přinutil ho podepsat demisi, píše agentura Unian. Oleh Salo, jehož stejně jako ostatní šéfy oblastí do funkce jmenoval prezident Viktor Janukovyč, nátlaku údajně ustoupil a rezignoval. Lidé před budovou oslavovali vítězství skandováním "revoluce".

Několik tisíc lidí obsadilo i oblastní zastupitelství ve městě Rovno, které leží asi 200 kilometrů severovýchodně od Lvova. Se skandováním "Rovno, povstaň" dav podle agentury Unian zamířil i k oblastnímu sídlu vládní Strany regionů. Vedení oblasti s demonstranty údajně jedná.

Ministra Kohouta násilí šokovalo

V médiích se pravidelně objevují spekulace o vyhlášení výjimečného stavu. Ukrajinské ministerstvo obrany opakovaně ujišťuje veřejnost, že tak učinit nehodlá.

To samé udělal i Viktor Janukovyč při telefonickém hovoru s šéfem Evropské komise José Barrosem. Ten ukrajinského prezidenta varoval, že pokud se situace na Ukrajině nestabilizuje, unie zváží možné důsledky pro vzájemné vztahy.

K politické krizi na Ukrajině se vyjádřil i český ministr zahraničí Jan Kohout. "Lituji ztráty těchto mladých životů a vyjadřuji soustrast pozůstalým. Jsem šokován rozměrem násilí v ulicích Kyjeva," uvedl v prohlášení.

"Obracím se na prezidenta Ukrajiny, aby byly zrušeny zákony drasticky omezující svobodu slova a shromažďování, jejichž schválení minulý týden se stalo příčinou intenzifikace demonstrací," napsal odstupující šéf české diplomacie.

Dalším mrtvým je umučený aktivista

Počet obětí středečního policejního násilí není stále jasný. Policie potvrdila úmrtí dvou demonstrantů, podle opozičních zdrojů jde o arménského přistěhovalce Serhije Nigojana a Bělorusa Michaila Žyzněuského.

Agentura Unian oznámila, že dalším mrtvým je Jurij Verbyckyj, který zemřel na podchlazení. Teploty v Kyjevě se pohybují až deset stupňů pod bodem mrazu. Verbyckého podle agentury unesly a mučily neznámé osoby, jeho tělo se našlo nedaleko kyjevského letiště Boryspil. Opozice tvrdí, že v ulicích kyjevského centra od počátku týdne zemřelo pět až sedm lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist