Devět nových zákonů, které v ukrajinském parlamentu minulý čtvrtek prosadila provládní většina, v úterý vyšlo v úředním věstníku. Oznámila to agentura ITAR-TASS s tím, že nové právní normy by tak od středy měly nabýt účinnosti.

Odpor opozice budí zejména zákon zpřísňující tresty za účast v masových akcích či normy usnadňující zbavování imunity poslanců i trestní stíhání v nepřítomnosti.

Potyčky mezi ukrajinskými policisty a protivládními demonstranty v centru Kyjeva pokračovaly i v noci na úterý.

Nad ránem podle agentury ITAR-TASS bezmála došlo k přímému střetu mezi těžkooděnci ze speciální jednotky Berkut a demonstranty, ale policisté se nakonec stáhli do výchozích pozic.

"Skupina příslušníků jednotky vyrazila k barikádě ze spálených (policejních) autobusů, odkud demonstranti házeli na policejní kordon dýmovnice a petardy a zápalné lahve. Několik příslušníků Berkutu začalo rozebírat barikády a za nimi postupoval celý šik několika desítek policistů. Ale po pár minutách se vrátili na předchozí stanoviště, vzdálené několik desítek metrů od barikády," uvedla agentura.

Ještě v noci jeden z opozičních předáků Vitalij Kličko varoval, že Berkut se dnes či ve středu pokusí demonstranty rozprášit.

S policisty se v noci potýkala asi tisícovka demonstrantů, mnozí však pouze přihlíželi. Nadále podle Interfaxu pokračuje měření sil mezi oběma stranami, kdy na kameny a zápalné lahve demonstrantů odpovídají policisté slzným plynem a ohlušujícími granáty.

Ukrajinské úřady podle ITAR-TASS zatkly více než tři desítky demonstrantů a devět z nich začaly stíhat za "masové nepokoje".

Protesty v Kyjevě vypukly před dvěma měsíci poté, co prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a místo toho posílil vazby s Moskvou.

V neděli se situace vyhrotila poté, co protesty proti schválení nových zákonů, které zpřísňují tresty demonstrantům, přerostly v potyčky radikálů s policií. Obě strany přitom ohlásily desítky zraněných.

Opoziční předáci vybízejí prezidenta Janukovyče k přímému dialogu o východisku z politické krize, za které považují předčasné volby. Janukovyč a jeho lidé naopak vyzývají k ukončení nepokojů.

"Se státem nelze jednat jazykem ultimát, kamenů a Molotovových koktejlů," vzkázal generální prokurátor Viktor Pšonka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist