Nepokoje v Kyjevě mají první mrtvé. Zemřel mladík, který byl v noci na středu postřelen při srážkách mezi demonstranty a policií. Mladíkovu smrt potvrdilo i vedení kyjevská policie. Mrtvým je podle agentury Unian Serhij Nigojan, dvacetiletý aktivní účastník protivládních protestů z Dněpropetrovska. Jedna střela ho údajně zasáhla do šíje, druhá do hlavy.

List Ukrajinska pravda přinesl informaci o druhé oběti. Policejní střelou byl do srdce zasažen muž ve věku mezi 20 a 25 lety. Do nemocnice byl podle listu ve středu přepraven bez známek života, sdělil novinářům ošetřující lékař Mykola Sivak.

Podle běloruského vysílání Rádia Svoboda je mrtvým Bělorus jménem Michail Žyzněuski. Běloruské úřady zatím úmrtí nepotvrdily.

Původně se hovořilo o třech obětech. Mladík, který se v noci zřítil z ochozu arény kyjevského Dynama, ale přežil. Hlavní lékař centrální kyjevské kliniky Mykola Ďomin dementoval předchozí zprávy, že muž při pádu zemřel. Je údajně v uspokojivém stavu a dokonce chodí.

Během středy pak údajně přibyly další tři oběti. Dalších 300 je zraněných. Informaci přinesla agentura AFP s odvoláním na údaje zdravotnického centra opozice.

Podobné údaje přinesl s odvoláním na lékaře list Ukrajinska pravda. Podle jeho zdrojů čtyři z pěti mrtvých byli evidentně zabiti střelbou. Kulky je zasáhly do hrudi, do krku a do hlavy. Pátou obětí je jeden z mužů, kteří spadli z ochozu stadionu. V nemocnici zraněním podlehl.

"V této chvíli jsme napočítali pět mrtvých. A kolem 300 osob bylo dnes od půlnoci zraněno," citovala AFP koordinátora opozičního zdravotního střediska Oleha Musyje.

Žádné stanování nebo nošení masek. Nové ukrajinské zákony omezí protesty proti Janukovyčovi - čtěte ZDE

Většina demonstrantů podle ranní zprávy Interfaxu ustoupila na několik desítek metrů z barikád, na kterých zůstalo několik desítek lidí. Demonstranti provolávali hesla jako "Vrazi!" a "Sláva Ukrajině!".

Policie zlikvidovala barikády

Ukrajinské zásahové jednotky ve středu dopoledne podnikly další útok proti radikálním demonstrantům, kteří okupují centrum Kyjeva.

Řady těžkooděnců se štíty podle televizních záběrů vytlačily protestující dav od provizorních barikád, demonstranti reagovali házením dlažebních kostek, petard a lahví se zápalnou směsí. Záchranná služba z místa konfliktu odvážela zraněné.

Podle agentury Unian příslušníci zásahového sboru Berkut barikády rozebrali a vytlačili protestující na sousední třídu Chresčatyk. Z místa střetů se ozývaly výstřely. Lidé shromáždění v centru ustoupili na Evropské náměstí, kam na pozdní odpoledne opozice svolala masový protestní mítink. Na náměstí se zatím shromáždilo kolem 30 000 lidí.

Zdravotníci hlásí mnoho zraněných, kteří byli zasaženi slzotvorným plynem či ohlušujícími granáty. Ustupující demonstranti zapálili pneumatiky, jimiž spolu s pytli naplněnými pískem a sněhem vyztužili provizorní barikády. Celé centrum Kyjeva se zahalilo do štiplavého černého dýmu. K likvidaci zátarasů nasadila policie obrněný transportér.

Od půlnoci platí přísnější zákony

Noc z úterý na středu byla očekávána s napětím – o půlnoci totiž vstoupily v platnost nové zákony, které fakticky zakazují jakýkoliv vládní protest.

Ukrajinský parlament je narychlo schválil minulý čtvrtek. Postihují formy protestu, jež demonstranti využívají v boji proti Janukovyčovi, a zpřísňují jejich tresty. V neděli se pak situace v Kyjevě dále přiostřila střety radikálů s policisty.

Odpor opozice budí zejména zákon zpřísňující tresty za účast v masových akcích či normy usnadňující zbavování imunity poslanců i trestní stíhání v nepřítomnosti.

Janukovyčův ústupek

Vůdci ukrajinské opozice se poprvé od zostření politické krize sešli s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Schůzka Vitalije Klička, Arsenije Jaceňuka a Oleha Ťahnyboka s prezidentem začala ve 12:45 středoevropského času.

Setkání předcházela výzva Janukovyče k dialogu, kterou prezidentská kancelář zveřejnila po zprávě o třetí oběti srážek v centru Kyjeva. Podle ukrajinských médií je provolání prezidenta formulováno mírně na rozdíl od dřívějších výroků premiéra Mykoly Azarova, který označil demonstranty za "teroristy".

Přímé jednání s opozičními vůdci je Janukovyčovým ústupkem. Prezident se dosud s předsedy tří hlavních opozičních stran odmítal osobně sejít a jednáním pověřil "pracovní komisi". Její složení je ale pro opozici nepřijatelné.

Někteří ukrajinští komentátoři Janukovyčův souhlas se setkáním označili za pouhý manévr. "Je to součást taktického plánu B. Prezident chce převzít iniciativu a hraje o čas," soudí Volodymyr Fesenko z analytického ústavu Penta.

Prezident ve středečním prohlášení vyzval demonstranty, aby "nepodlehli tlaku politických radikálů" a rozešli se domů. "Ještě je čas urovnat konflikt pokojnou cestou, zasednout za jednací stůl a zastavit konfrontaci. Musíme na Ukrajině obnovit mír, klid a stabilitu," uvedl Janukovyč.

Opozice navrhuje alternativní parlament

Jurij Lucenko, bývalý ukrajinský ministr vnitra a jeden z hlavních opozičních vůdců, dnes v projevu k demonstrantům navrhl zřízení "dočasného výkonného výboru", který by fakticky plnil roli prozatímní vlády. Do jejího čela by se podle Lucenka měl postavit vůdce opoziční strany UDAR Vitalij Kličko, který má nejsilnější podporu demonstrantů.

Z opozičních kruhů podle kyjevských médií zaznívají i výzvy k vytvoření alternativního parlamentu, takzvané Národní rady. "Jedinou otázkou k řešení je nyní odstranění Viktora Janukovyče z prezidentského úřadu," řekl Lucenko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist