Spojené státy ve středu varovaly Ukrajinu, že případný násilný zásah proti prozápadním demonstrantům v Kyjevě může vést k sankcím.

Robert Menendez, šéf zahraničního výboru Senátu, při slyšení v Kongresu prohlásil, že Washington nezůstane hluchým k výzvám statečných Ukrajinců, jejichž protesty jsou vedeny touhou po svobodě. Podle ministerstva zahraničí jsou všechny možnosti americké reakce otevřené.

Obavy z policejního násilí v Kyjevě vyvolaly středeční zprávy o rozhodnutí kyjevského soudu, který na žádost radnice zakázal veškeré protesty a manifestace v centru města až do počátku března.

Podle ukrajinských médií může ministerstvo vnitra využít tento verdikt k ospravedlnění zásahu proti demonstrantům. Ti od počátku prosince prakticky nepřetržitě protestují proti rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče zastavit sbližování s Evropou.

Náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová při kongresovém slyšení řekla, že ministerstvo ponechává všechny možnosti reakce na případný dramatický vývoj otevřené.

Senát ale podle Menendeze nechce na ministerské rozhodnutí čekat. "Pokud vláda prezidenta Janukovyče použije násilí proti vlastním lidem, nebudeme čekat, až ministerstvo zahraničí zavede sankce. Zahraniční výbor se o příslušný zákon postará sám," konstatoval senátor.

Nulandová důrazně odsoudila násilnosti proti demonstrantům, zastrašování ukrajinských médií a pokusy potlačit politickou aktivitu lidí. Podle vlivného senátora Johna McCaina musí USA stát morálně při Ukrajině, která hlasitě volá Američany o pomoc.

Související