Nejvyšší soud v Izraeli v pondělí zamítl odvolání rodin obětí teroristických činů proti chystanému propuštění 26 palestinských vězňů. Verdikt tak uvolnil cestu k tomu, aby se v průběhu několika hodin dostala na svobodu třetí skupina z celkem 104 lidí, které Izrael přislíbil postupně propustit na základě dohody o obnově mírových rozhovorů s Palestinci.

Doposud Izrael propustil 52 dlouhodobě vězněných Palestinců. Přesný čas, kdy nynější skupina opustí věznice, úřady tradičně nesdělily, neučinily tak ani v minulosti. Očekává se, že se tak stane v noci na úterý.

Jakmile budou vězni propuštěni, mají ihned zamířit do prezidentského sídla v Ramalláhu, kde se uskuteční slavnostní ceremoniál za účasti palestinského vůdce Mahmúda Abbáse.

Propuštění osob, které jsou v izraelském vězení 19 až 30 let vesměs za vražedné útoky, požadoval Abbás jako podmínku obnovení jednání. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se výměnou za to nezavázal ke zmrazení sporné výstavby v izraelských osadách na palestinských územích, na čemž palestinská strana předtím bezpodmínečně trvala.

Třetí vlna propouštění předchází příjezd amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který by měl přicestovat na Blízký východ ještě tento týden. S Izraelci a Palestinci bude jednat o tom, jak pokročit v mírových jednání. Kerry letos zavítal do oblasti již devětkrát.