Speciální jednotky zahájily atak v Kyjevě. V noci na úterý dokončilo několik stovek příslušníků vojsk ministerstva vnitra likvidaci barikád a opozičních stanových táborů v kyjevské vládní čtvrti. Ty několik dní blokovaly fungování ukrajinských centrálních orgánů.
Podle opozičních předáků vtrhli maskovaní muži s automatickými zbraněmi do sídla strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové. Komando podle šéfa poslanců této opoziční strany Arsenije Jaceňuka zabavilo veškeré počítače, včetně těch, které slouží opozičním médiím. Podle agentury Interfax šlo o akci ukrajinské tajné služby SBU, vyšetřující údajný pokus o státní převrat.
Ukrajinské ministerstvo vnitra ujistilo, že "vytlačování" demonstrantů se omezuje na vládní čtvrť, policie však nepodniká žádné akce na náměstí Nezávislosti. Tam se přesunuli demonstranti vytlačení z vládní čtvrti.
Na straně demonstrantů je asi deset zraněných. V nemocnici skončili i dva policisté.
Už dříve ministerstvo varovalo demonstranty před potrestáním, pokud se policistům postaví na odpor. Generální prokurátor podobně pod hrozbou trestního stíhání vyzval demonstranty, aby vyklidili obsazené veřejné budovy a ukončili blokádu vlády, parlamentu a dalších úřadů.
Opozice blokovala vchody do těchto úřadů pomocí barikád na centrálních ulicích Chmelnického a Chreščatyk. Z okolních parků přinesli lavičky, betonové květináče a odpadkové koše, konstrukce zpevnili svařenými kovovými zábranami.
Schůzka čtyř prezidentů
Prezident Viktor Janukovyč se rozhodl, že se v úterý setká se svými předchůdci v nejvyšší funkci. Leonid Kravčuk, Leonid Kučma a Viktor Juščenko navrhují jednání s opozicí o východisku z krize, jakož i návrat k rozhovorům s EU o podpisu asociační dohody.
Bouře v Kyjevě
Janukovyč má v úterý také přijmout šéfku unijní diplomacie Catherine Ashtonovou. V Kyjevě je rovněž očekávána náměstkyně ministra zahraničí USA pro evropské záležitosti Victoria Nulandová. K dialogu vyzval také americký viceprezident Joe Biden.
Kličko: Snaží se nás zastrašit
Ukrajinské úřady se podle opozičního předáka Vitalije Klička snaží zastrašit pokojné demonstranty. "Nepodlehneme nátlaku a provokacím, budeme pokračovat v pokojné akci," prohlásil bývalý boxerský šampion.
Podle ruských agentur se na rozebírání stanového tábora a barikád u sídla vlády podílelo několik stovek vojáků ministerstva vnitra, demonstranti vyzývali policii "neplnit zločinné rozkazy" a nebít protestující.
Nervozitu vyvolala informace poslanců strany UDAR o tom, že do Kyjeva v pondělí dopoledne dorazila kolona 18 autobusů a nákladních aut s příslušníky pohotovostních vojsk ministerstva vnitra. Předseda UDAR Kličko vyzval ženy a děti, aby okamžitě opustily centrum protivládních protestů - náměstí Nezávislosti.
Podle sdělení ministerstva šlo pouze o pravidelnou výměnu vojenských hlídek rozmístěných v Kyjevě. Budova kyjevské radnice, kterou opozice drží od počátku protestů, byla v pondělí nicméně z obavy před policejním útokem částečně vyklizena.
V Kyjevě se v pondělí zhoršilo počasí, vál silný vítr, mrzlo a hustě sněžilo. Situaci v centru města navíc vyhrotil údajný anonymní telefonát na místní policejní služebnu, že ve třech stanicích metra je uložena bomba. Policisté stanice metra uzavřeli a nikoho dovnitř nepouštěli.
Kvůli Leninovi se zatýkalo
Vedení strany UDAR oznámilo, že policie už zadržela několik lidí, kteří v neděli zničili pomník bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina na třídě Tarase Ševčenka v centru Kyjeva.
Podle pondělních zpráv některých ukrajinských médií převzala odpovědnost za nedělní zničení pomníku, který v Kyjevě stál od roku 1946, národně orientovaná strana Svoboda. Policie zadržené stíhá za výtržnost a ničení veřejného majetku.
Janukovyč čeká na svátky
Svou vlastní demonstraci v pondělí v kyjevském Mariinském parku uspořádali stoupenci prezidenta Janukovyče a jeho Strany regionů. Podle agentury Interfax-Ukrajina přišlo na demonstraci zatím asi 2000 lidí.
Ve střetu mezi proevropskou opozicí a prezidentem Janukovyčem je třetím hráčem čas, píše kyjevský tisk. Vláda očividně očekává, že blížící se novoroční svátky oslabí vůli demonstrantů postavit se režimu.
Opozici, která nemá jasného vůdce, nezbývá než čekat, zda vláda povolí. Toto čekání se ale kdykoli může zvrhnout v násilnosti, varoval kyjevský rozhlas.
Bouře v Kyjevě
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist