Celý svět spolu s Jihoafričany smutní nad smrtí neohroženého bojovníka za lidská práva Nelsona Mandely a zároveň vzdává úctu prvnímu jihoafrickému prezidentovi s černou pletí, který zemřel ve čtvrtek.
Na různých místech Jihoafrické republiky se i během soboty konají velká smuteční shromáždění a ke kondolencím se mimo jiné přidala Severní Korea. Mandelovy ostatky budou od středy do pátku vystaveny v Pretorii.
Mandelovo tělo bude vystaveno v Domě unie, kde je sídlo vlády a také některé kanceláře úřadu prezidenta, přes noc pak bude uloženo v márnici. Jihoafrická vláda dnes oznámila, že ranní cesty ostatků z márnice ulicemi Pretorie bude moci sledovat veřejnost. Vláda také vyzvala obyvatele, aby rakev při těchto převozech doprovázeli.
V neděli bude v JAR celostátní den smutku, který má být ve znamení "modliteb a rozjímání". V pondělí se sejde parlament k mimořádnému zasedání, aby uctil Mandelovu památku, a na úterý je plánována veřejná pieta na fotbalovém stadionu v Johannesburgu.
V sobotu 14. prosince tělo na palubě vojenského letounu opustí Pretorii a zamíří do města Mthatha na jihovýchodě JAR, odkud bude převezeno do vesnice Qunu, kde Mandela vyrůstal.
V Qunu, které je vzdáleno asi 12 kilometrů od vesnice Mvezo, kde se narodil, se v neděli 15. prosince uskuteční státní pohřeb. Samotné pohřbení těla ale bude podle serveru nydailynews.com čistě rodinnou záležitostí.
Přijede i Obama
Rozloučit se s nositelem Nobelovy ceny za mír přijedou představitelé z celého světa. Pietních akcích se podle AP chtějí zúčastnit mimo jiné americký prezident Barack Obama a jeho předchůdci George Bush mladší a Bill Clinton. Očekáváni jsou také papež František, tibetský duchovní vůdce dalajlama, brazilská prezidentka Dilma Rousseffová nebo významné osobnosti jako zakladatel Microsoftu Bill Gates.
K záplavě projevů soustrasti ze zahraničí se připojil Pchjongjang. "Velké skutky, jichž Nelson Mandela dosáhl ve svém boji proti rasismu a za demokracii v Jižní Africe, jihoafrický lid a celé pokrokové lidstvo nikdy nezapomenou," napsal podle agentury KCNA předseda severokorejského parlamentu Kim Jong-nam.
Velkou úctu bývalému prezidentovi, jenž zemřel ve věku 95 let, dávají najevo ve Spojených státech. V pátek večer se například v New Yorku na jeho počest rozzářil slavný mrakodrap Empire State Building jihoafrickými národními barvami.
Americký prezident Barack Obama telefonicky vyjádřil soustrast vdově po Mandelovi Grace Machelové. Podle sdělení Bílého domu mimo jiné vyzdvihl velký vliv, který na něj Mandela měl, a silný příklad tohoto muže pro celý svět.
Již druhou noc strávily velké zástupy Jihoafričanů na ulicích, aby uctily Mandelovu památku a připomněly si jeho odkaz. Se zapálenými svícemi se lidé za zesnulého modlili, ale také tančili a zpívali protirasistické písně. Několik stovek se jich opět sešlo před jeho domem v johannesburském předměstí Houghtonu, kde Mandela zemřel, nebo před domem v Sowetu, kde exprezident strávil část života.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist