"Bojoval jsem proti nadvládě bílých stejně jako proti nadvládě černých. Ctil jsem ideál demokratické, svobodné společnosti, v níž budou všichni žít v harmonii a budou mít stejné příležitosti. Je to ideál, pro který žiji a pro který jsem, pokud to bude nutné, připraven zemřít," řekl Nelson Mandela v roce 1964 během Rivonijského procesu, v nemž byl odsouzen na doživotí za plánování ozbrojeného převratu.

Ve vězení strávil nakonec sedmadvacet let. V roce 1990 byl po celosvětové kampani proti režimu apartheidu propuštěn na svobodu.

"Ještě včera jsem byl nazýván teroristou, zatímco dnes, když jsem opustil vězení, mě všichni objímají a vzhlížejí ke mně. Dokonce i moji nepřátelé," vzpomínal Mandela v roce 2000 v show Larryho Kinga.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se