Ve věku 95 let ve čtvrtek zemřel bojovník proti apartheidu a bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela.
Oznámil to jihoafrický prezident Jacob Zuma. Mandela se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními obtížemi. Nejvíc trpěl opakovanou infekcí plic. V posledních pěti měsících byl jeho stav velmi vážný.
"Jihoafričtí spoluobčané, náš milovaný Nelson Rohlihla Mandela, zakládající prezident naší demokratické země, odešel," oznámil Zuma. Mandela podle jihoafrického prezidenta zemřel poklidně ve svém domě v Johannesburgu ve 20.50 tamního času. Poslední týdny života strávil v kruhu své rodiny.
Mandelova dcera Zindi se o smrti otce dozvěděla na londýnské slavnostní projekci nejnovějšího filmu o životě bojovníka proti apartheidu Mandela: Long Walk to Freedom, jenž byl do kin uveden minulý víkend. Ještě před začátkem galavečera na červeném koberci tvrdila, že jejímu otci se "daří dobře", i když je "velmi slabý".
Po oznámení úmrtí začaly jihoafrické televizní a rozhlasové stanice vysílat jen smuteční hudbu. Vlajky mají být staženy na půl žerdi až do dne Mandelova pohřbu.
Nelson Mandela ovlivnil dějiny 20. století. Život vězně i legendy v obrazech
Před domem bývalého jihoafrického exprezidenta v Johannesburgu se v noci sešla více než stovka truchlících lidí. Zpívali a tancovali, někteří s sebou měli i děti.
Tanec před domem a stráž u sochy
Někteří troubili na vuvuzelu – plastikovou trumpetku používanou při fotbalových zápasech. Jiní si fotili improvizovanou svatyni se svíčkami, květinami a národní vlajkou. O strom před domem někdo opřel Mandelův zarámovaný portrét s nápisem: "Odpočívej v pokoji, Madibo."
"Oslavujeme jeho život a všechno, co pro nás udělal," řekl sedmačtyřicetiletý Terry Mokoena, který si na tričko s portrétem Mandely připsal: "Odpočívej v pokoji." "Jsem šťastný, že už má klid. Udělal pro nás toho tolik, že by bylo chamtivé říkat, že by měl udělat ještě víc. Mandela nás spojil – černé, bílé, barevné a Indy – učil nás pospolitosti."
Před Mandelovým bývalým domem v Sowetu, z nějž je nyní turistická atrakce, udělali dva muži svatyni z květin a svíček. "Přišel sem do Soweta jako právník a vedl nás. Když v roce 1994 vyšel po 27 letech z vězení, nepřišel sem jako zatrpklý člověk, který by nás pobízel k boji. Ne, přišel s poselstvím míru," řekl sedmatřicetiletý Mbulelo Radebe.
Na náměstí Nelsona Mandely v johannesburské čtvrti Sandton šest lidí drželo v noci čestnou stráž před šestimetrovou bronzovou sochou bývalého prezidenta.
"Náš národ přišel o svého největšího syna," prohlásil současný prezident Zuma v projevu přenášeném televizí. "Nelson Mandela nás sjednotil a společně se s ním i rozloučíme," vzkázal Zuma.
Vládnoucí strana Africký národní kongres (ANC), jejímž vůdcem Mandela byl, vyzvala Jihoafričany, aby nepodléhali zoufalství. "Žije dál v každém z vás a ve vašich domech, protože svůj život obětoval nám všem," uvedl ANC v prohlášení k Mandelově úmrtí.
"Náš lid ztratil otce. I když jsme věděli, že tento den musí přijít, nic nemůže umenšit náš pocit hluboké a trvalé ztráty. Svým neúnavným bojem za svobodu si získal respekt světa. Svou pokorou, zanícením a lidskostí si získal jeho lásku," dodal Zuma.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.