Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč i šéf Kremlu Vladimir Putin v úterý kritizovali Evropskou unii kvůli jejímu vystupování ve sporu o Ukrajinu.

Janukovyč prohlásil, že Kyjev na partnerství s EU ještě není hospodářsky zralý, a odmítl údajně "ponižující" nabídku finanční pomoci ze strany EU.

Putin zase unii vytkl výroky, v nichž Moskvu obvinila z tlaku na Kyjev, aby nepodepisoval chystanou asociační a obchodní dohodu s EU. Ukrajinský premiér Mykola Azarov ovšem v úterý tlak Moskvy poprvé připustil.

Ukrajina měla s unií podepsat na unijním summitu Východního partnerství v litevské metropoli Vilniusu tento pátek dohodu o volném obchodu a o přidružení. Vláda v Kyjevě ale minulý týden oznámila, že přípravy na podpis dokumentů přerušuje.

Putin vyzval "přátele v Bruselu, aby upustili od tvrdých slov"

Lídři unie José Barroso a Herman Van Rompuy v pondělí jednoznačně odsoudili "vnější tlak", kterým údajně na svého západního souseda působí Rusko.

"Rád bych poprosil naše přátele v Bruselu - své osobní přátele v Evropské komisi - aby upustili od tvrdých slov," snažil se přetahovanou o zahraničněpolitické směřování Ukrajiny z italského Terstu mírnit Putin.

Ukrajinský prezident Janukovyč zatím nepovažuje svou zemi dostatečně zralou pro partnerství s EU, a proto odmítá podpis dohody o přidružení. Ukrajina ji může podepsat, až bude sama dostatečně silná a až to bude více vyhovovat ukrajinským zájmům.

Pro případ, že Brusel s Kyjevem dohody podepíšou a Moskva odpoví restrikcemi, jedná EU podle diplomatických zdrojů i s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o možné podpoře. Unie by mohla Ukrajině pomoci s krátkodobými náklady na modernizaci, které by z podpisu obchodní smlouvy plynuly.

Janukovyč prohlásil, že unijní nabídka vyjednání finanční pomoci za podpis obchodní dohody s EU je "ponižující". Tvrdí, že EU nabídla pomoc ve výši 610 milionů eur (zhruba 16,7 miliardy korun) a podmínila ji ukrajinským souhlasem s ekonomickým programem, který je zase navázán na údajně nepřijatelné podmínky MMF.

"Nemusíme se nechat takto ponižovat. Jsme seriózní zemí, evropskou," prohlásil Janukovyč v televizi.

Premiér Azarov připustil tlak Moskvy

Premiér Azarov potvrdil, že Kreml při rozhodování jeho země uplatňoval svůj vliv. "Rusko navrhlo, abychom podpis odložili a zahájili s ním rozhovory, ale nebyla tu žádná ultimáta," řekl Azarov v tisku. Odmítl přitom spekulace o tom, že i Moskva Kyjevu nabídla miliardovou pomoc. "Žádná taková úmluva nenastala," ujistil Azarov a vyslovil se pro dobré vztahy Ukrajiny jak se západem, tak s východem. "Ukrajina se nechce stát bitevním polem mezi EU a Ruskem," řekl Azarov.

Azarov rovněž oznámil, že prezident Janukovyč hodlá na vilniuském summitu osobně hledat prostor pro případné třístranné rozhovory mezi Ruskem, EU a Ukrajinou.

Evropská unie Moskvu nemá co kritizovat za to, že vyjadřuje znepokojení nad případnými důsledky podpisu dohody o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou, zdůraznil Putin na italsko-ruském summitu v Terstu.

Rusko chce, aby byl Kyjev součástí celní unie vedené Moskvou. Ruský prezident prohlásil, že případný podpis obchodní dohody mezi EU a Ukrajinou by vedl k zaplavení ruského trhu zbožím z EU. "Nejsme připraveni otevřít naše brány evropskému zboží tímto způsobem," prohlásil Putin.

Ruský prezident po jednání s italským premiérem Enrikem Lettou rovněž popřel spekulace, že Rusko vyhrožovalo Kyjevu zrušením vzájemné dohody o dodávkách plynu ve snaze odradit ho od podpisu obchodní dohody s EU.

Ruský státní dodavatel plynu Gazprom a ukrajinský Naftogaz mají "smlouvu, která je, pokud vím, podepsána do roku 2019 a my jsme nediskutovali o revizi kontraktu", ujistil Putin.

Rozhodnutí ukrajinské vlády přerušit přípravy dohod s EU vyvolalo v zemi pouliční protesty, kterých se účastní desetitisíce lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist