Ukrajinská opozice se vyrovnává s šokem, který ve čtvrtek vyvolalo rozhodnutí vlády pozastavit přípravu evropské integrace. V Kyjevě se šíří zprávy o přípravách opoziční nedělní demonstrace, v parlamentu mají jednat zvláštní zmocněnci Evropské unie.

Hlavní demonstrace chce opozice uspořádat v neděli, ale už v pátek se protestující lidé shromáždili na centrálním náměstí v Kyjevě a ve městech na západě země. Ve Lvově vyšli do ulic vysokoškolští studenti s transparenty "Chci do Evropské unie", "Revoluci!" a "Studenti do EU". Studenti už ve čtvrtek vytvořili koordinační protestní výbor a oznámili, že zahajují kampaň občanské neposlušnosti.

Na ruskojazyčném jihovýchodě je situace opačná. Parlament černomořského autonomního Krymu v pátek ve zvláštní rezoluci čtvrteční rozhodnutí centrální vlády o zastavení integrace podpořil. "Obyvatelé Krymu jsou kategoricky proti politice vydírání a neoprávněných požadavků ze strany činitelů Evropské unie. Jsme zároveň znepokojeni destruktivními akcemi hysterické opozice," uvedli krymští zastupitelé.

Dramatickou výzvu vyslala z Charkova do Kyjeva Julija Tymošenková, která je ochotna vzdát se ve prospěch asociační smlouvy i naděje na vlastní osvobození. "Dávám slovo, že pokud bude (na Ukrajině) rozhodnuto o podepsání asociační smlouvy, týž den se obrátím na evropské vůdce s prosbou, aby smlouvu podepsali bez řady podmínek, včetně těch, které se týkají mého osvobození," uvedla v prohlášení Tymošenková. Zároveň vyzvala Ukrajince, aby na protest proti vládnímu rozhodnutí vyšli do ulic.

Premiér bere nepodepsání za jediné možné řešení

Jako "taktický krok" a jediné možné řešení obhajoval v pátek ukrajinský premiér Mykola Azarov před poslanci parlamentu rozhodnutí vlády pozastavit proces evropské integrace. Rozhořčená opozice obratem označila rozhodnutí jeho kabinetu za velezradu. Mnozí poslanci se premiérovi snažili zabránit v projevu skandováním "hanba", jiní po členech jeho kabinetu házeli papíry.

Eurokomisař Štefan Füle neztrácí naději, že smlouvu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii se nakonec "v časově omezeném termínu" podaří uzavřít.

Azarov ukrajinským poslancům řekl, že vládní rozhodnutí nijak nemění všeobecné rozvojové plány země a že to bylo vzhledem k hospodářskému stavu státu "jediné možné" řešení. "Rozhodnutí pozastavit podepsání dohody s EU bylo obtížné, ale v současné ekonomické situaci Ukrajiny jediné možné. Bylo dáno čistě ekonomickými důvody a je taktické," prohlásil premiér. Kyjev nyní podle něj zaměří své úsilí na to, aby země obnovila obchodní vztahy s Ruskem, které je jejím hlavním obchodním partnerem.

Putin označil postup EU za "nátlak a vydírání"

Právě v Moskvě našla ukrajinská vláda podle očekávání spojence. Ruský prezident Vladimir Putin označil postup Bruselu za "nátlak a vydírání". Šéf Kremlu řekl, že je ochoten se zástupci Kyjeva a Bruselu zahájit třístranné jednání o řešení problémů ukrajinské ekonomiky. Podle Putina by to byl "test ochoty našich evropských přátel vést rovnoprávné jednání". Evropská unie ale podobné návrhy na třístranná jednání odmítá.

Tymošenková zůstane na Ukrajině. Kyjev nepovolí léčbu v zahraničí a vzdaluje se EU - čtěte ZDE

Brusel ani ukrajinská opozice neztrácejí nadějí, že podpis asociační smlouvy není definitivně ztracen. Podle Füleho rozhodnutí Kyjeva odložit podpis asociační dohody neznamená nutně její konec. "Předpokládám, že tak, jako respektujeme suverénní rozhodnutí všech našich partnerů, tak i tady najdeme shodu, aby se tyto otázky vyřešily v nějakém časově omezeném termínu," prohlásil eurokomisař pro přidružení.

Další díl cenových válek. Ukrajinský Naftogaz zastavil dovoz ruského plynu - čtěte ZDE

České ministerstvo zahraničí "bere na vědomí politováníhodné rozhodnutí ukrajinské vlády o pozastavení jednání", a zdůrazňuje další zájem ČR na prohlubování vztahů mezi unií a Ukrajinou. V případě, že koncem listopadu nedojde k původně plánovanému podpisu dohody o přidružení, "bude se jednat o nešťastný krok tím spíše, že Ukrajina v poslední době dosáhla značného pokroku v řadě otázek spojených se sbližováním s EU", uvedl úřad v Praze.

Reuters: Ukrajina by pro EU mohla být zátěž

Evropská unie má důvod s úlevou si vydechnout po rozhodnutí Kyjeva odmítnout integraci s Evropskou unií a prohloubit vztahy s Moskvou. Napsala to v pátek v komentáři k pozastavení ukrajinského integračního procesu agentura Reuters. Pod svá křídla by Brusel vzal hluboce zadluženou zemi se 46 miliony lidí, kterou charakterizuje korupce a nepředvídatelná politika. "Pro EU by to mohla být nákladná a obtížná zátěž," uvedla agentura.

Ukrajinská měna je nadhodnocená, ukrajinský dluh rizikový a podmínky půjčky Mezinárodního měnového fondu nedojednané. EU si stanovila podmínky pro podpis asociační smlouvy, mezi nimi i osvobození Julije Tymošenkové. I kdyby byla dohoda podepsána, Tymošenková by pravděpodobně ve vězení stejně zůstala, což by způsobilo šrám na diplomatické pověsti EU.

Nyní se ale Evropa nemusí ohlížet na mezery v ukrajinském justičním systému, na ukrajinskou politiku ani na korupci. Ukrajina je teď problém Moskvy, které Kyjev dosud dluží za dodávky plynu 1,3 miliardy dolarů, tedy 26 miliard korun. Evropě jen zůstal trpký pocit, že byla naivní a nechala se Moskvou vyšachovat, píše Reuters

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist