Skupina demonstrantů se v pondělí v centru Kyjeva znovu pokusila napadnout sídlo ukrajinské vlády, které od nedělní mohutné opoziční demonstrace chrání silné policejní oddíly. Dav prorazil zátarasy před vchody do budovy, ale příslušníci zásahové jednotky odrazili útok obušky a slzným plynem. Vězněná expremiérka Julija Tymošenková zahájila hladovku na podporu asociační dohody s Evropskou unií, zatímco prezident Viktor Janukovyč vyzývá ke klidu.
Před hlavní vládní budovou se v pondělí ráno shromáždilo asi tisíc lidí, z nichž část v centru Kyjeva nocovala. V neděli se zúčastnili velké opoziční demonstrace, do níž se podle nezávislých odhadů zapojilo kolem 50 tisíc lidí. Jejich protesty vyvolalo rozhodnutí Azarovovy vlády z minulého čtvrtka, kterým Kyjev fakticky zastavil jednání o přidružení k EU. Demonstranti žádají podpis asociační dohody, demisi vlády a nové volby.
Tymošenková hladoví, Janukovyč uklidňuje
K jejich úsilí se v pondělí hladovkou připojila i expremiérka Julija Tymošenková, která si od loňska odpykává sedmiletý trest vězení za zneužití pravomocí. "Na znamení jednoty s vámi vyhlašuji neomezenou hladovku s požadavkem, aby Janukovyč podepsal asociační dohodu," uvedla Tymošenková v poselství, které podle agentury Reuters večer přečetl její obhájce Serhij Vlasenko tisícům demonstrantů v Kyjevě.
Tymošenková držela tři týdny hladovku už minulý rok na přelomu října a listopadu. Protestovala tak proti podle ní zfalšovaným výsledkům říjnových voleb, ve kterých vyhrála Janukovyčova Strana regionů.
Ukrajinský prezident Janukovyč v pondělí na své oficiální internetové stránce zveřejnil videoprojev, v němž si přeje, aby "v naší velké ukrajinské rodině zavládl mír a klid". "Občas jsem nucen přijmout obtížná rozhodnutí a riskuji, že zůstanu nepochopen... Ale nikdy neudělám nic ke škodě Ukrajiny a jejích obyvatel. Chci, aby to lidé věděli," prohlásil.
EU: odmítáme ruský postup
Evropa v pondělí dala Moskvě na vědomí ostrý nesouhlas s nevybíravým tlakem na Ukrajinu, který koncem minulého týdne vyústil v odvolání ukrajinského podpisu pod připravovanou smlouvou o přidružení k Evropské unii.
Unijní špičky v neobvykle tvrdě formulovaném prohlášení odsoudily "vnější tlak", kterým Rusko na svého západního souseda působí. Předseda Evropské komise José Barroso a prezident EU Herman Van Rompuy "rozhodně odmítají ruské stanovisko a ruský postup".
Moskva hrozila Ukrajině, že pokud podepíše evropské dohody, výrazně omezí vzájemné obchodní vztahy. Kyjev by tak přišel o miliardy eur.
Ukrajinská vláda couvla k Rusku a zaskočila EU i domácí opozici. V Kyjevě se demonstruje - čtěte ZDE
Ukrajinci demonstrovali za vstup do EU. Desítky tisíc lidí pochodovaly Kyjevem - čtěte ZDE
Evropští politici ale věří, že "ani při vědomí silného tlaku na Ukrajinu krátkodobé úvahy nepřeváží nad dlouhodobými výhodami, které by partnerství přineslo". Evropská nabídka na podpis asociační dohody a související dohody o volném obchodu jsou podle bruselské exekutivy stále na stole.
Prakticky permanentní demonstrace zorganizovala ukrajinská opozice i v jiných městech, zejména na západě země. Proti zastavení integračního procesu protestují tisíce lidí ve Lvově, v Těrnopilu a Ivano-Frankivsku. V ruskojazyčných oblastech na jihu a východě Ukrajiny naopak zastupitelé či přímo soudy protivládní protesty zakazují. Policie rozehnala opoziční pochod v Oděse, zákaz demonstrací až do konce roku platí v Mykolaivě a Kremečuku.
Na Václaváku protestoval i Tymošenko
Demonstrace za evropskou integraci Ukrajiny se v pondělí konaly i v řadě evropských měst a v zámoří. V centru Prahy se na Václavském náměstí sešlo kolem dvaceti lidí, mezi nimi i manžel vězněné expremiérky Oleksandr Tymošenko, který loni v Česku získal azyl.
Podle účastníků akce chtějí Ukrajinci žijící v Česku dát najevo, že jim záleží na integraci Ukrajiny do evropských struktur. Doufají, že by poté mohlo dojít ke zrušení víz mezi Českem a Ukrajinou. Chtějí zároveň podpořit kyjevské demonstrace. Podobné shromáždění se konalo i v neděli na Staroměstském náměstí, podle účastníků se jí zúčastnilo více než sto lidí.
Expremiérka Tymošenková, která je od svého předloňského uvěznění ústřední postavou politického sporu v zemi, je v Charkově fakticky v izolaci. Do nemocnice, kde si léčí vyhřezlou ploténku, se k ní bezvýsledně pokoušejí dostat příslušníci její rodiny i spolupracovníci ze strany Vlast, jejíž je Tymošenková stále předsedkyní.
V nemocnici se prý zhoršila sanitárně epidemiologická situace, a tak vedení ústavu do objektu nikoho nepouští. Jak dlouho má karanténa trvat, nikdo neví.
Jednání EU s Ukrajinou pokračuje
Kyjevský list Segodňa v pondělí napsal, že Ukrajina s EU pokračuje v důvěrných jednáních o podmínkách přidružení.
Kyjev má prý dva hlavní požadavky. Mezinárodní měnový fond by měl poskytnout Ukrajině půjčku deset miliard dolarů, a to bez dosavadní podmínky, aby vláda zvýšila obyvatelstvu ceny za odběr plynu. Druhým požadavkem je zavedení preferenčních kvót pro odběr ukrajinské produkce na evropském trhu.
List soudí, že Evropská unie na ukrajinské podmínky nakonec přistoupí. Nestane se tak ale prý dřív než na podzim příštího roku po volbách do Evropského parlamentu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist