Britské tajné služby sledovaly několik let zahraniční diplomaty pomocí jejich rezervací ve velkých hotelech po světě. Uvedl to v neděli německý zpravodajský týdeník Der Spiegel s odvoláním na informace poskytnuté bývalým pracovníkem amerických bezpečnostních služeb Edwardem Snowdenem.

Britská elektronická tajná služba (GCHQ) sledovala více než tři roky rezervace v nejméně 350 luxusních hotelech. "Cílem tohoto programu bylo v okamžiku rezervace informovat GCHQ o městu a hotelu, kde zahraniční diplomat hodlal být," napsal Der Spiegel. Službám to umožňovalo začít jednat již před příjezdem diplomata.

Podle listu mohlo jít o sledování hotelového pokoje a jeho obyvatele odposloucháváním jeho telefonu či monitorování jeho faxu. Mohl se také získat přistup k jeho počítači, když se připojil k síti hotelu, nebo se poslouchaly i rozhovory diplomata na hotelovém baru.

Program GCHQ se sídlem v Cheltenham na jihozápadě Anglie dostal název Royal Concierge (Královský domovník) a používal jako logo tučňáka s korunkou na hlavě. Vybráním tohoto zvířete se naráželo na jeho černobílé zbarvení, jaké je typické i pro oblečení zaměstnanců honosných hotelů.

Zpráv o podobném špiclování ze strany amerických a britských tajných služeb přišlo v posledních měsících více. Vyvolalo to napětí mezi spojenci, zvláštní nespokojenost vyjádřily Německo a Francie.

Snowden se ukryl v Rusku před americkými úřady, které žádají o jeho vydání. Ve Spojených státech by kvůli vyneseným a zveřejňovaným tajným dokumentům amerických služeb nejspíš skončil před soudem a čelil obvinění z poškození zájmů a bezpečnosti své vlasti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist