Britský premiér David Cameron bude po nedávných parlamentních volbách v České republice postrádat při klíčových jednáních v EU českého spojence z ODS. Myslí si to politický analytik Christopher Howarth z bruselského think tanku Open Europe.

Připomněl, že Cameron s bývalými premiéry Mirkem Topolánkem a Petrem Nečasem z ODS sdílel představu konkurenceschopnější, k podnikání přátelské a méně centralizované Evropské unie.

V pátek a sobotu v parlamentních volbách v Česku s malým náskokem zvítězili sociální demokraté před hnutím ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše. Složitá jednání o nové vládě, která má vystřídat kabinet Jiřího Rusnoka, ještě ani nezačala, když situaci zkomplikoval rozkol uvnitř vítězné ČSSD. Klíčovým hráčem v dalším vývoji situace tak je Babišovo hnutí.

"Nástup nových stran, právě jako je ANO 2011, není jen českým fenoménem, ale opakuje se po celé Evropě. Klasickým stranám voliči kladou za vinu recesi a rozpočtové škrty," připomněl Howarth.

Strany podobného typu ale podle něj poté, co před volbami vzbudí velká očekávání, musejí rychle hledat své odpovědi na velké problémy, jako je nastartování ekonomiky, tvorba pracovních míst a hlídání veřejných peněz. Jinak je prý za určitou dobu čeká stejný osud jako nyní poškozené strany tradiční.

Podle analytika je obecné znechucení politikou možné sledovat napříč kontinentem. "To je nebezpečný vývoj, se kterým je potřeba něco dělat," myslí si Howarth.

Politici podle něj musí být k voličům upřímní, co se týká možností, ze kterých se dá do budoucna vybírat. Měli by se snažit obnovit standardy vládnutí i správu veřejných financí, posilovat konkurenceschopnost i vytvářet pracovní místa. "V dlouhodobém pohledu je to jediná cesta, jak si opět získat důvěru lidí," uzavřel analytik.