Americké rozvědky NSA a CIA údajně měly v Praze a dalších 79 místech světa společná tajná pracoviště. V Evropě jich celkem bylo 19. Podle německého zpravodajského časopisu Der Spiegel to vyplývá z tajných dokumentů NSA z roku 2010.

Der Spiegel má k dispozici tajné dokumenty, podle nichž měla americká zvláštní služba pro sběr dat (SCS) své špionážní pracoviště, které nebylo legálně nahlášené, mimo jiné přímo na velvyslanectví USA v Berlíně.

Zpravodajci NSA a CIA tam údajně s pomocí výkonných moderních antén sledovali komunikaci berlínských vládních institucí.

V "přísně tajném" interním dokumentu společné služby se uvádí, že pokud by se přišlo na to, že americké ambasády slouží jako odposlechové stanice, mohlo by to způsobit "těžké škody" vztahům USA s cizími vládami.

Tajný seznam z roku 2010 uvádí podobná společná zařízení rozvědek v 80 místech světa, z toho 19 v evropských městech - například v Paříži, Madridu, Římě, Praze a Ženevě, napsal Der Spiegel na svých internetových stránkách.

Der Spiegel o těchto skutečnostech píše v článku, jenž přináší podrobnosti o odposleších mobilního telefonu kancléřky Angely Merkelové. Z dokumentů prý není jasné, jaký druh dat američtí zpravodajci sbírali a zda šlo o odposlech všech hovorů, nebo jen o vyhodnocování údajů o jednotlivých spojeních.

Německý časopis píše, že Merkelová byla na seznamu cílů NSA zjevně od roku 2002. Nařízení sledovat její mobil prý bylo v platnosti ještě několik týdnů před návštěvou prezidenta Baracka Obamy v Berlíně v červnu letošního roku.

Prezident Obama nicméně kancléřce tvrdil, že o jejím sledování nic nevěděl.

Související