Ruská tajná služba FSB chce získat co největší kontrolu nad pohybem informací a telefonickými hovory na internetu. Napsal to v pondělí ruský list Kommersant s odvoláním na nezávislé zdroje z oblasti komunikací. Podle něj je už připraveno nařízení, které uloží poskytovatelům přístupu na web, aby od poloviny příštího roku podřídili své sítě této kontrole.

Na základě tohoto nařízení, určeného pro ministerstvo spojů, by všichni provideři měli být povinni zapojit do 1. července 2014 do svých sítí zařízení schopné zaznamenávat a uchovávat po dobu nejméně 12 hodin údaje o provozu na internetu. Tajné služby by přitom měly mít k těmto údajům přímý přístup.

Pod kontrolu se tak například dostanou čísla telefonů, IP adresy, jména účtů a adresy elektronické pošty uživatelů sociálních sítí. Operátoři, kteří již byli o tomto záměru informováni, podle Kommerstantu poukazují na to, že některé body projektu jsou v rozporu se zákony i s ústavou hlavně proto, že nařízení počítá se shromažďováním a uchováváním údajů ještě před příslušným rozhodnutím soudu.

Rusko v srpnu poskytlo roční azyl bývalému zaměstnanci amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi. Ten přitom v posledních měsících zosobňuje boj proti rozsáhlému monitorování uživatelů telefonních sítí a internetu. V létě způsobil celosvětový poprask, když vyzradil informace o americkém tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonních hovorů.

V Rusku se schovává před americkou justicí. USA opakovaně žádají Moskvu o jeho vydání. Zatím neúspěšně.