Syrský prezident Bašár Asad nelituje, že se vzdává chemických zbraní. V článku, v němž Asad také vtipkuje, že Nobelovu cenu za mír měl dostat on, to napsal libanonský list Al-Achbár.
Nobelovu cenu za mír letos dostala organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která od začátku října pracuje na likvidaci syrského chemického arzenálu.
Asad na to přistoupil na návrh Ruska, které tak Sýrii ušetřilo plánované americké vojenské odvety za srpnový chemický útok u Damašku.
K chemickým zbraním a jejich účinnosti Asad listu řekl, že lepší ochranu než ony poskytuje politická rovnováha. Přitom se zmínil o vetu, jež v Radě bezpečnosti OSN za současného syrského konfliktu třikrát použili jeho spojenci Rusko a Čína.
To, proč už nepotřebuje chemické zbraně, prý má tři důvody. Jednak prý má Sýrie tak moderní raketový arzenál, že je schopná nepřítele zastrašit už v prvních chvílích případného konfliktu. Dále prý v minulých 20 letech velmi pokročily metody ochrany proti chemickým zbraním.
Injekce s protilátkou
Asad se zmínil o tom, že Izrael při sebemenším napětí v regionu okamžitě distribuuje občanům plynové masky, takže v případě chemického útoku na Izrael by byly tyto zbraně málo účinné.
Na příkladu pěti svých vojáků, vystavených údajnému chemickému útoku opozice, dokazoval Asad malou účinnost také tak, že tito vojáci dostali injekci s protilátkou a byli schopni se velmi rychle vrátit na bojiště.
Sýrie prý začala omezovat výrobu chemických zbraní už v roce 1997 a místo ní se zaměřila na konvenční zbraně, jež jsou dle Asada rozhodujícím prvkem na bojišti. V této válce jsou prý chemické zbraně zcela zbytečné, jelikož syrský konflikt je interní.
Asad také připomenul, že už za invaze do Iráku, zahájené v roce 2003 kvůli tomu, že tamní režim údajně vyvíjel zbraně hromadného ničení, navrhoval, aby se těchto zbraní zbavil celý Blízký východ. "Tu cenu (Nobelovu) jsem měl dostat já," zažertoval.
Zmínil se také o chystané mírové konferenci, již chtějí Rusko s USA svolat k syrskému konfliktu do Ženevy. Asad nevěří, že se bude konat, a nevěří ani, že by syrskou válku mohla pomoci ukončit. To se podle něj může podařit jedině uspořádáním nových voleb v Sýrii a zastavením podpory teroristů, jak nazývá opozici. "Kdykoli my zabijeme 1000 teroristů, přijde do Sýrie 2000 dalších," řekl.
Problémem Západu je podle něj to, že nemá koho podporovat, jelikož opozice je mimořádně roztříštěná. O Syrské svobodné armádě, která boje začala a kterou založili dezertéři, Asad řekl, že je u konce s dechem. Její členové buď z armády odešli, nebo se připojili ke skupinám islamistů. Těm ale Západ pomáhat nechce a také kvůli nim nezačal opozici posílat zbraně z obav, aby se nedostaly do rukou extremistů.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist