Chemické zbraně v Sýrii nepoužila vláda, ale povstalci, aby vyprovokovali zahraniční zásah proti Damašku. Tvrdí to ruský prezident Vladimir Putin. Úder proti Sýrii by vyvolal ve světě novou vlnu terorismu, napsal v komentáři, který mu ve čtvrtek otiskl americký list The New York Times.
"Nikdo nepochybuje, že v Sýrii byl použitý jedovatý plyn. Máme ale všechny důvody domnívat se, že jej nepoužila syrská armáda, ale opoziční síly, aby vyprovokovaly zásah svých mocných zahraničních patronů," napsal Putin.
Podle něj se objevují zprávy, že ozbrojenci plánují další takový útok, tentokrát proti Izraeli.
Vojenský úder USA proti Sýrii by podle Putina vedl k dalším nevinným obětem a eskalaci konfliktu, který by se tak mohl rozšířit daleko za syrské hranice. Vyvolal by další vlnu teroristických útoků a mohl by podkopat mnohostranná jednání o řešení íránského jaderného problému a izraelsko-palestinského konfliktu.
"Mohlo by to vykolejit celý systém mezinárodního práva a pořádku," napsal Putin v americkém listu, aby tak "promluvil přímo k americkému lidu a jeho politickým vůdcům".
Upozornění na teroristy
Vládce Kremlu poukázal na to, že proti vládě Bašára Asada bojují členové teroristické organizace Al-Káida a další extremisté nejen z arabských zemí, ale i ze Západu, a dokonce i z Ruska. Připomněl vývoj po občanské válce v Libyi, kdy se radikální islamisté, kteří zde bojovali proti vládě, přesunuli do Mali.
"To ohrožuje nás všechny," zdůraznil.
Putin zopakoval, že použití síly proti jinému státu je podle mezinárodního práva dovoleno pouze v případě sebeobrany nebo souhlasu Rady bezpečnosti OSN. "Cokoli jiného je podle Charty OSN nepřijatelné a bylo by aktem agrese," uvedl. Rusko, jak prohlásil, "nechrání Sýrii, ale mezinárodní právo".
Putin přivítal zájem prezidenta USA Baracka Obamy o pokračování dialogu s Ruskem o otázce Sýrie v souvislosti s novou možností, jak se vyhnout vojenskému úderu. "Spojené státy, Rusko a všichni členové mezinárodního společenství musí využít ochoty syrské vlády předat svůj chemický arzenál pod mezinárodní kontrolu k následnému zničení," napsal Putin.
Moskva ve středu předala Spojeným státům svůj plán na zajištění mezinárodní kontroly nad syrským chemickým arzenálem. O plánu mají ve čtvrtek v Ženevě jednat ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov.
O podrobnostech svého plánu Kreml zatím veřejně neinformoval. Putin v úterý prohlásil, že ruský návrh by mohl být "dobrým krokem k mírovému vyřešení krize". Poznamenal ale, že ruský plán bude fungovat jen tehdy, pokud USA odmítnou nasazení síly proti Damašku. Takový úmysl ale zatím Washington nemá.
Samotný plán má mít čtyři etapy – první by mělo být připojení Damašku k Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), uvedl ruský list Kommersant s odkazem na diplomatický zdroj.
Poté by Sýrie měla oznámit, kde se její chemické zbraně vyrábějí a skladují. Třetím krokem má být povolení pro vstup inspektorů OPCW do těchto skladů a na závěr má padnout společné rozhodnutí o způsobu, jak budou zbraně zničeny.
Kdo by se takového úkolu měl zhostit, není jasné. Podle listu by to ale mohlo být právě Rusko společně se Spojenými státy.
Sýrie už dala najevo, že je ochotna informovat o místě svých chemických skladů, vystavit je mezinárodní kontrole a následně je zničit. Západ ale o upřímnosti syrských slibů pochybuje a podezírá režim prezidenta Bašára Asada, že se snaží získat čas a oddálit hrozící americký vojenský úder.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan ze snahy o získání dalšího času pro pokračování v "masakrech" syrského prezidenta Bašára Asada přímo obvinil. "Asadův režim nesplnil žádný ze svých slibů. Získal čas pro nové masakry a pokračuje v tom. Pochybuji, že sliby týkající se chemické zbraně budou splněny," podotkl Erdogan v Istanbulu.
Evropský parlament podpořil plán
Plán na předání syrských chemických zbraní pod mezinárodní dohled ve čtvrtek v usnesení k syrské krizi podpořili poslanci Evropského parlamentu (EP). Použití chemických zbraní v Sýrii bylo podle EP válečným zločinem a zločinem proti lidskosti, který si žádá jednotnou odpověď nevylučující žádná odrazující opatření, tedy ani případný vojenský úder.
O ruském návrhu budou ve čtvrtek v Ženevě jednat ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov a John Kerry. Podle šéfky diplomacie EU Catherine Ashtonové ale musí Damašek reagovat bez vytáček a kladení dalších podmínek. Ve čtvrtek tuto cestu řešení syrské krize podpořil v usnesení i Evropský parlament.
EU dlouhodobě zdůrazňuje roli Rady bezpečnosti OSN a také podle europoslanců by měl tento orgán co nejdříve dostat zprávu inspekčního týmu OSN, který okolnosti útoku vyšetřoval přímo na místě.
Ultimátum mezinárodního společenství podle usnesení musí doprovázet závazná rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která může být v případě, že nebude respektována, vymáhána prostřednictvím "všech nástrojů stanovených v Chartě OSN," zdůraznili europoslanci.
I USA chtějí předložení seznamu
Spojené státy ve čtvrtek vyzvaly Sýrii, aby urychleně předložila mezinárodnímu společenství seznam veškerých chemických zbraní, které má k dispozici. Washington tak učinil před setkáním amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem.
"Provést se to dá, ale je to velmi těžké," komentoval podle agentury AFP plán nejmenovaný člen americké delegace doprovázející Kerryho.
Podle něj má Sýrie vydáním seznamu prokázat, že to se zbavením se chemických zbraní myslí vážně. Damašek tak bude vystaven různým požadavkům, na jejichž plnění bude vše záležet.
Cílem dnešního jednání je podle tohoto zdroje pro Američany zjistit, zda i Rusové míní svůj nápad vážně a zda skutečně existuje věrohodný způsob likvidace syrského arzenálu chemických zbraní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist