Láska zhoršuje studijní výsledky, jsou přesvědčeni učitelé i rodiče čínských školáků. Řada čínských středních škol proto v posledních týdnech zavádí nová pravidla, která mají mladé lidi odrazovat od romantických vztahů.
V komplexu školy ve městě Chang-čou se studenti nesmějí pohybovat v párech, od osob opačného pohlaví musí dokonce udržovat minimálně půlmetrový odstup.
Škola ve východočínském Wen-čou zase zakázala "blízká setkání" mezi studentkami a studenty. Co přesně "blízké setkání" znamená, vedení školy nedefinovalo, pohrozilo ale přísnými disciplinárními tresty všem, kteří nařízení poruší.
Absurdní pravidla okamžitě vyvolala vlnu kritiky na komunitních sítích i v oficiálních sdělovacích prostředcích.
"Jak budete přeměřovat správný odstup mezi dívkou a chlapcem?" ptal se například jeden z uživatelů internetu.
Deník China Youth Daily označil opatření za směšná a protiprávní. "Pro mladé lidi je normální, aby se zamilovali. Není dobré teenagery v lásce podporovat, na druhou stranu ale není žádoucí přijímat k jejímu potlačení takhle represivní metody," uvedl list.
Nežádoucí "časná láska"
Číňané pohlížejí na teenagerskou lásku jako na něco nežádoucího. Říkají jí "cao lien", což doslova znamená "časná láska", termín ale vyjadřuje i její "nezralost".
Školy a úřady odpovědné za vzdělávání proto čím dál tím intenzivněji bombardují mladé lidi informacemi o nežádoucích dopadech "cao lien". Existují dokonce internetové stránky, které se této problematice věnují a které také radí, jak odolat opačnému pohlaví a soustředit se výhradně na studium.
Čínským mužům docházejí nevěsty. Najít se je snaží "hledači lásky," ale za tučnou odměnu - čtěte ZDE
Učitelé i rodiče totiž věří, že se školáci od učení nesmějí rozptylovat, a školy v Chang-čou a Wen-čou tak za snahu zabránit jim v románcích chválí. Jiným ale připadají zavedená nařízení barbarská a přehnaná, podle profesora Čang Jü-linga z univerzity v Nan-ťingu mohou navíc vyvolat opačný efekt.
"Školy zacházejí s žáky jako s vězni, a s tím lidé nesouhlasí," uvedl Čang s tím, že to, co je v Číně společensky přijatelné, a co už ne, se postupně mění. Dodal ale, že jistý stupeň kontroly nutný je. "Před třiceti nebo čtyřiceti lety, než Čína nastoupila cestu reforem a otevřela se okolnímu světu, byli lidé čistí a nevinní, pokud jde o sex," řekl Čang. "Dnes jsou mladí vystaveni většímu množství informací, než kterákoli předchozí generace. A lidé mají obavy především z toho, že mají přístup k pornografii," uzavřel.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist