Pokud jde o kybernetické útoky, je Čína obvykle na Západě vnímána jako urputný agresor - jako největší hackerská hrozba pro americkou vládu a podnikání. Ovšem v samotné Číně si uživatelé internetu čím dál tím víc dělají starosti s tím, jak moc jsou on-line zranitelní.
Počítačová bezpečnost je tam v mnoha ohledech rozšířenějším problémem než v USA, uvádějí odborníci. Díry v čínských systémech jsou početnější a obyvatelé méně chráněni. Obavy z této zranitelnosti narostly v souvislosti s odhaleními amerického přeběhlíka Edwarda Snowdena, který mimo jiné prozradil také americké operace s cílem "hacknout" hlavní střediska čínského internetového provozu a mobilní společnosti.
Hrozby pro čínské počítače ale nepocházejí jen od zahraničních agentů. Čím dál tím víc se místní úřady i podnikatelé bojí škod, jaké jim páchají a mohou páchat místní hackeři. Proto nyní čínská vláda i sektor pro počítačovou bezpečnost tlačí na schválení národní strategie, která by chránila informace v počítačových systémech v zemi.
"Jménem všech, kdo se v tomto odvětví pohybují, opravdu musím poděkovat Snowdenovi," zažertoval zakladatel pekingské firmy NetentSec Tony Yuan. Firma prodává firewally a internetové filtrovací programy. Vládní činitelé a podnikatelé, kteří svého času bezpečnostní počítačové technologie považovali za zbytečné náklady, se o ně najednou začali zajímat. "Stačí teď jenom zmínit Snowdena jako příklad a oni okamžitě chápou, že potřebují novou aktualizaci firewallu," dodal Yuan.
Mnozí analytici podle listu The Washington Post uvádějí, že Čína vyhrazuje nejlepší ochrannou počítačovou technologii pro elitní ranky armády a vládnoucí komunistické strany. Pro většinu lidí v Číně pak platí, že počítačová bezpečnost je mizerná a škody, které působí každodenní hackerské útoky, jsou obrovské.
Tato hrozba je důsledkem široké zásobárny čínských hackerských talentů, kultury korupce a nedostatku prosazování zákona. "V USA, když někoho jako hacker napadnete, tak půjdete do vězení, protože místní úřady vyvinuly prostředky a způsoby, jak tohle stíhat," řekl Richard Bejtlich, který je odpovědný za bezpečnost americké společnosti Mandiant. Ta se specializuje na získávání kybernetických důkazů. "V Číně máte pocit, že je tam spousta aktivity, ale ne dost schopností, jak se s tím vypořádat."
Špehování konkurence
Jeden z vládou zadaných průzkumů odhadl, že 60 procent čínských uživatelů internetu přišlo on-line o osobní data. Akademická studie pak za loňský rok odhadla, že ekonomické ztráty z hackerských útoků v Číně dosáhly hodnoty 852 milionů dolarů.
Za poslední dva roky čínští zločinci ukradli několik databází s miliony přihlašovacích údajů při sérii útoků na největší čínské webové portály a obchody. Ví se o čínských společnostech, které využívají hackery ke špehování konkurence, "shazování" jejich počítačových stránek, blokování webů či sabotování platebních systémů.
Část těchto činů údajně páchají samotné čínské počítačové bezpečnostní společnosti. Jedna z větších čínských antivirových firem Rising byla v minulých letech obviněna, že vytvořila a šířila počítačové viry, a pak podplatila pekingského bezpečnostního činitele, aby vydal varování on-line uživatelům a vyzval je, aby si stáhli antivirový software firmy Rising, který je před nimi ochrání. Zmíněný pekingský činitel dostal za korupci trest smrti s odkladem, ale firma stále popírá, že by se dopustila čehokoli pochybného.
Pirátské programy jsou více zranitelné
Jedním z důvodů, proč jsou počítače v Číně tak zranitelné, je všeobecné rozšíření a používání pirátských programů, a to i na vládních ministerstvech a ve státem vlastněných společnostech. Licencovaný software, jako jsou třeba Windows nebo Microsoft Office, dostávají pravidelně bezpečnostní aktualizace, které záplatují zneužitelné díry v systému; neregistrované pirátské verze ovšem tuto výsadu nemají.
Ví se dokonce o hackerech, kteří rozeseli na internet zdarma kopie programů, do nichž přidali zranitelná místa, aby pak mohli prodat přístup do těchto "zadních vrátek" dalším lidem, tvrdí čínští experti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist